Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

AIDSde erken rehabilitasyon ehemmiyetli

29.10.2021
17
AIDSde erken rehabilitasyon ehemmiyetli

AIDS rehabilitasyonuna erken başlanmasının AIDS ile irtibatlı bir hastalığa tutulma ve erken can verme tehlikesini eksiltebileceği bildirildi.

İngiltere’deki Bristol Üniversitesi’nden Jonathan Sterne ve takımının yaptığı araştırma, AIDS rehabilitasyonuna, bağışıklık sisteminin vaziyetini gösteren kandaki lenfosit CD4 seviyesinin en az 350 mm3’e düştüğünde başlanması gerektiğini gösterdi.

UYGUN İLAÇ SEÇİLMELİ
Sterne ve takımı, Avrupa ve Kuzey Amerika’da HIV taşıyan 45 binden fazla bireyi içeren 15 araştırmanın neticelerini araştırdı. Bilim adamları, kanındaki CD4 seviyesi 350 mm3’ten az olarak rehabilitasyona başlayan bireylerin bir hastalığa tutulma ya da erken can verme tehlikesinin CD4 seviyesinin 351 ve 450mm3’ten fazla olduğu şahıslara göre yüzde 28 fazla olduğunu gördü.

Ömür boyu süren rehabilitasyon sırasında kusma, ishal, baş sızısı gibi yan tesirler, hepatit, böbrek ya da kalp-damar meseleleri gibi toksik tesirler görüldüğünü andırdıran bilim adamları, fayda ve tehlike balansının kurulması gerektiğini, toksik tesirlerin uygun ilacın seçilmesi gidişatında bir dereceye kadar yasaklanabileceğini vurguladı.

KUMPASLI TEST YAPILMALI
İngiliz The Lancet mecmuasında yayımlanan araştırmaya imza atan bilim adamları, virüsün bulaştığından şüphelenen bireylerin en kısa zamanda rehabilitasyona başlamak için kumpaslı test yaptırması gerektiğini de belirtti.

Sağlık yetkilileri rehabilitasyona genellikle 500 mm3’ün üzerinde olan sıradan CD4 seviyesi 350’ye hatta 200’e düştüğünde rehabilitasyona başlamayı öneriyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.