Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Antraks

05.05.2021
24
Antraks

Antraks nedir ve nasıl büyür ? Antraks basilleri yoluyla çok bulaşıcı bir hayvan hastalığı olup insanlara doğrudan doğruya veya araçlı biçimde bulaşabilir. Genellikle keçilerde, koyunlarda, atlarda …

Antraks nedir ve nasıl büyür ?
Antraks basilleri yoluyla çok bulaşıcı bir hayvan hastalığı olup insanlara doğrudan doğruya veya araçlı biçimde bulaşabilir. Genellikle keçilerde, koyunlarda, atlarda ve domuzlarda olur. Böylece, bu gibi hayvanlarla temasları olan insanların bu hastalığa yakalanma oranları daha fazla olur.

Antraks insanlarda nasıl büyür ?
Yukarıyada ismi geçen hayvanlarla günlük temasları olan insanların ellerinde çizik, yara bere olursa antraks mikrobu buralardan insanın tenine girer. Ayrıca soluk alınca solunum yoluyla da antraks mikropları akciğere girebilir. Veya bu hasta hayvanlardan mikroplanmış materyal yutulursa bu defa bağırsaklar etkilenmiş olur.

Antraksın rehabilitasyonu nasıl yapılır ?
Yerel yaralara antiseptik sargılar ve antibiyotikler konmalıdır. Bununla beraber büyük dozajlarda anti-antraks serumları verilmelidir.

Antraks gelişmişse iyileşme oranları nedir ?
İyi rehabilitasyon usulleri tatbik edildiği takdirde beş hastadan dördü kurtarılabilir.

Antraks yaygın bir hastalık mıdır ?
Artık değil. Günümüzde hayvanlarla uğraşan şahıslar bu enfeksiyonu tutulma riskini bildiklerinden hayvanlarda böyle bulgular gördükleri zaman alınması gereken korunma tedbirlerini başvurmasını öğrenmektedirler. Hasta hayvanlarla temasları olan insanlar için gözetici bir aşı henüz geliştirilmemiştir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.