Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

APİTERAPİNİN HAYATIMIZDAKİ YERİ

18.03.2021
91
APİTERAPİNİN HAYATIMIZDAKİ YERİ

Balın iyileştirici özelliklerini herkes öğrenir, ancak çoğu arı zehrinin insanlar için ne kadar verimli olabileceğini dahi öğrenmiyor. Apiterapi, beden sıhhatini iyileştirmek için arı zehri dahil olmak üzere arıcılık mahsullerinin kullanılmasıdır. Apiterapi daha önceki medeniliklerden günümüze kadar seçenek bir rehabilitasyon usulü olarak kullanılmaya devam etmektedir.

Arı zehiri Apitoksin, kimyevi bileşiminde oldukça karışıktır. Mineraller fosfor, kalsiyum, magnezyum, bakır, asitler hidroklorik, formik, fosforik, yağlar ve steroller, proteinler ve amino asitler, karbonhidratlar glikoz, fruktoz, asetilkolin ve histamin gibi unsurlar kapsamaktadır. Hepsinin insan bedeni üzerinde pozitif bir tesiri vardır, ancak arı sokmasının rehabilitasyonunda gerçek misyon peptitlere melittin, adolapin, apamin, kardiyopeptit atanmıştır.

Melittin, anti-enflamatuar bir tesire sahiptir ve patojenik bakterileri öldürür.

Adolapin, analjezik tesire sahiptir.

Apamin, asap sistemi üzerinde verimli bir tesire sahiptir.

Kardiyopeptit, kardiyovasküler sistemi stabilize eder.

Deneyimli bir apiterapist, her hasta için ayrı ayrı en uygun zehir dozunu seçer. Arı sokma seansları bedenin biyoaktif noktalarında yapılır, her hastalığın kendine has ısırık bölgeleri vardır. 

Bereketleri Nelerdir?

Analjezik ve antiinflamatuar tesire sahiptir,

Kalbi uyarır,

Kan tazyikini düşürür,

Bağışıklığı artırır,

Bedeni arınmaya destekçi olur,

Şişlik ve adale spazmlarını rahatlatır,

Kolesterol seviyelerini ve kan pıhtılaşma tehlikesini eksiltir,

Gastrointestinal sistemin işleyişini iyileştirir,

İyi uykuyu teşvik eder,

Gençleştirici bir tesire sahiptir.

Arı Zehri İle Ne Rehabilitasyon Edilebilir?

Asap sistemi hastalıkları osteokondroz, nevrit ve nevralji, migren, omurganın fıtıklaşmış diskleri, multipl skleroz, parkinsonizm, serebral palsi, inme sonrası vaziyetler, felç, poliomiyelit vb..

Solunum sistemi hastalıkları bronşit, astım, plörezinin tesirleri vb..

Kardiyovasküler sistem hastalıkları anjina pektoris, aritmiler, miyokard enfarktüsünün tesirleri, miyokardit, hipertansiyon, tromboflebit, varisli damarlar vb..

Gastrointestinal sistem hastalıkları mide ve duodenumun tutuşmadan peptik ülseri, kronik gastroduodenit, vb..

Ürogenital uzuvların hastalıkları menopoz, tubal ve hormonal  infertilite , kronik adneksit, adet kumpassızlıkları, cinsel işlev bozuklukları, kronik prostatit,  iktidarsızlık, prostat adenomu vb.

Adale-iskelet sistemi hastalıkları deforme edici osteoartrit, artrit ve poliartrit, omurga ve eklem yaralanmalarının neticeleri, adale kontraktürleri vb..

Endokrin ve metabolik hastalıklar tirotoksikoz, gut vb..

Ten hastalıkları sedef hastalığı, nörodermatit, egzama, kaşıntı, dermatit vb..

Göz hastalıkları glokom, miyopi, hipermetrop vb..

Apiterapide yalnızca arı zehri değil öbür mahsulleri de kullanır. Propolis, bal, polen, arı ölüleri, arı ekmeği, balmumu vb. unsurların bereketleri uzun zamandır bilinmektedir.

Bal

Natürel bal, immünomodülatör, natürel antibiyotik ve analjezik olarak kullanılır. Balın zengin biyolojik ve biyokimyasal özellikleri, onu tıbbi rehabilitasyon için kullanmayı muhtemel kılar. En yaygın usullerden biri balı yiyerek harcamaktır. Ayrıca bal banyoları, kompresler, masajlar vb. uygulamalarda bulunmaktadır.

Arı Poleni

Arının öbür mucizesi de binlerce değişik çiçekten topladıkları arı polenidir. Arı poleni yapısında insan bedenine oldukça verimli 22 çeşit amino asit, 27 çeşit madensel tuz, enzim, pigment ve ferment barındırmaktadır.  Arı poleni aynı zamanda, niteliğine göre değişkenlik göstermekle beraber yoğun mineral, A, B, C, D, E vitaminleri kaynağıdır. Öyle ki arı poleninin insanın sıhhatli hayat sürdürebilmesi için zorunlu olan tüm elementleri taşıdığı eforlu bir gıda olduğu ifade edilmektedir. Bundan dolayıdır ki dünyada her sene 10 bin ton etrafında arı poleni tüketilmektedir.

Propolis

Arılar propolisi muhtelif nebatların yapraklarından, tomurcuklarından, sürgünlerinden toplayarak tükürük bezlerinin salgılarını kullanarak işlerler. Bu sebeple tabiatta saf haliyle bir madde oluşmaz. Arılar, yuvayı pak ve lekeden temizletilmiş yakalamak için kullanır. Tüm çatlakları onunla doldururlar ve kovanın bir kısmını kaplarlar.

Propolis % 25 flavonoiddir. Ayrıca bileşim, misalin reçineler, mineraller ve tanenler gibi bir hayli başka organik bileşik kapsar. Fenilvinil eter, bisabolol, fenolin, pterostilben vb. unsurlar barındırmaktadır.

Propolis, bakteriyostatik ve bakterisidal özelliklere sahiptir. Bu madde mikroorganizmaların, mantarların, virüslerin vb. gelişmesini maniler. Yabancı hücreleri bedenden uzaklaştırır. Aynı zamanda immün sistemi uyarıcı ve analjezik tesirlere sahiptir. Diş hastalıkları, solunum sistemi, yanıklar vb. hastalıkların rehabilitasyon edilebilmesi için oldukça tesirli bir kullanıma sahiptir.

Arı Sütü

Arı sütü, emekçi arılarda başın iki yanında bulunan bezlerden salgılanan ve kraliçe arıların değişikleşmesini sağlayan özel bir besleyici etraf olarak adlandırılabilir. Kraliçe arılar hayatları süresince arı sütü ile beslenmektedir ve bu sayede hayat müddetleri 2-7 seneye kadar uzayabilmektedir. Emekçi arılar ise yaşamlarının sadece kısa bir zamanında arı sütü ile beslenmekte ve hayat müddetleri ise 4 –7 hafta arasında değişmektedir. Kraliçe arıyı bu deni değişikleştiren ve eforlu kılan arı sütü asırlar süresince insanların ilgisine sürüklemiştir. Bu nedenle fiziksel ve cinsel eforu desteklemek ismine anti-aging olarak uzun seneler kullanılmış hala kullanılmaya devam edilmektedir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.