Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Bağışıklık Sisteminizi Kuvvetlendirmenin Yolları

29.04.2021
26
Bağışıklık Sisteminizi Kuvvetlendirmenin Yolları

Güz günleri, hastalık mevsimi… Mektepler açıldı, tatiller bitti ve toplu alanlarda daha fazla vakit geçirilmeye başlandı. İşte güzde hastalıklardan korunmak için özel teklifler…

Her ne kadar kaçınılmaz olsa da bazı ufak ihtiyatlarla bağışıklık sistemini güçlendirmek ve hastalıklara karşı mukavemetli olmak muhtemel. Mevsiminde yenilen sıhhatli yiyecekler, spor ve kumpaslı uyku sıhhatli bir bağışıklık sisteminin en ehemmiyetli sırları.

Acıbadem International Sağlık Kurumu İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Kerim Çıkım, güzde hastalıklardan korunmak için özel tekliflerde bulundu.

Bağışıklık sistemini etkileyen etmenler

Vücudumuzun en büyük gözetmesi bağışıklık sistemimiz. Eforlu bir bağışıklık sistemi hastalıklara karşı bizi kalkan gibi gözetirken, bağışıklık sisteminin cılız olması mikropların bedene rahatça girmesine neden oluyor. Bağışıklık sistemini etkileyen 3 ayrı etken yer alıyor.

1-Genetik yatkınlık: Şu an için bu etmenin bertaraf edilmesi muhtemel olmasa da tıp alanında yapılan çalışmalar önümüzdeki seneler için umut taahhüt ediyor.
2-Etrafsal etmenler: Etraf lekeliliği ya da ışınım gibi büyük şehirde yaşayanların ister istemez etkilendikleri ehemmiyetli bir etken.
3-Hayat stili: Değiştirebileceğiniz hayat tarzınız.

Bağışıklık sistemini güçlendirme yolları

Genetik yatkınlık ya da etrafsal etmenlere müdahale etmek muhtemel olmasa da hayat stilinizi değiştirerek bağışıklık sisteminizi güçlendirmek sizin elinizde. Sıhhatlı bir bağışıklık sistemine sahip olmanızı sağlayacak özel teklifleri şu biçimde sıralayabiliriz;

1-Sofranızda güz sebze ve meyveleri olsun

Sebze ve meyveler bol ölçüde vitamin kapsıyor. Mevsiminde yenilen bu gıdalardan antioksidan alıyoruz. Antioksidanlar da bedeni arınıyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Güzün bırakılmaz meyveleri nar, elma ve portakal, sebzeleri ise ıspanak, lahana, karnabahar ve brokoli sizi hastalıklardan gözeten gıdalar arasında yer alıyor.

2-Haftada en az 2 gün balığı yiyin

Balık içeriğindeki omega 3 ve öteki verimli yağlar sayesinde iyi mizaçlı kolesterolün yükselmesini ve makûs kolesterolün düşmesini sağlıyor. Sıhhatlı bir gelişim için özellikle çocukluk çağından itibaren balık yeme alışkanlığının edinilmesi koşul. Balık mevsiminin başladığı bu günlerde denizlerden yakalanan sardalye, istavrit ya lüfer gibi balıkları, bağışıklık sisteminizin eforlu olması için kesinlikle yemelisiniz.

3-Tek tip yiyecek perhizlerinden uzak durun

Diyet yapmak bahtına tek tip beslenmeyi değil balanslı beslenmeyi seçim edin. Tüm yiyecek gruplarından balanslı biçimde almalısınız. Denge bozulduğu takdirde metabolizmanız tek bir tarafa doğru kayıyor, bu gidişatta hastalıklara taban hazırlıyor.

4-Uzun müddet aç kalmayın

Eforlu bir bağışıklık sistemi için sıhhatli beslenme çok ehemmiyetli. Güne kesinlikle sıhhatli bir kahvaltıyla başlayın ve ana öğünleri sıçramayın. Ayrıca uzun müddet açlığa izin vermeyecek biçimde ara öğünler yapın.

5-Çocuklarınıza ambalajlanmış besin yedirmeyin

Sıhhatlı bir jenerasyon için beslenme alışkanlığının minik yaşlarda edinilmesi gerekiyor. Yemek yemediği takdirde midesi boş kalmasın diye ambalajlanmış yiyeceklerden yedirmeyin. Zira bu tip gıdaların bereketinden çok hasarı var. Sıhhatlı beslenmenin yanı gizeme de kesinlikle fiziksel etkinlik yapmasını sağlayın.

6-Yaşamınızdan hareketi noksan etmeyin

Yediğiniz yemeklerin bedende yakılması için kesinlikle hareket faktörüz gerekiyor. Haftada en az 3 gün, muhtemelse her gün 45 – 60 dakika tempolu bir biçimde yürüyün. Zamanım yok diyorsanız otomobilinizi uzağa park edin, asansör kullanmayın ya da inmeniz gereken yerden bir durak erken inin ve yürüyün. Hiçbirini yapamıyorsanız kulaklığınızı takın bir yandan çalışın bir yandan yürüyün

7-Hem kendinizin hem de çocuklarınızın aşılarını takip edin

Özellikle bebeklik yarıyılında yapılan aşılar çocuğunuzun bağışıklık sisteminin güçlenmesini ve sıhhatli bir biçimde gelişmesini sağlıyor. Ömür boyu sizi hastalıklara karşı gözetebiliyor. Tesiri eksilen aşılar ise hekiminiz tarafından tanımlanan aralıklarla yinelenmeli. Kalabalık etraflarda çalışıyorsanız, toplu taşıma kullanıyorsanız ya da sıhhat çalışanıysanız grip aşısı yaptırmanızda fayda var. Ayrıca mektebe giden çocukların da grip aşısı olması hastalıklardan korunmada ehemmiyet taşıyor.

8-Günde asgari 6 saat uyuyun

Sıhhatlı bir bağışıklık sistemi için uyku sisteminizin de kumpaslı olması gerekiyor. Günde en az 6 saat yatmalısınız ve uyku saatlerinizin kesinlikle gece olması gerekiyor. Zira gece, bazı hormonların salgılanması duruyor, kimileri ise salgılanmaya başlıyor. Gece karanlık etrafta yatarken sihrime hormonu salgılanıyor. İyi bir uykudan sonra sabah uyanıldığında salgılanan kortizol hormonu ise bizi gün içerisindeki stres, ani karar-hareket vaziyetlerine karşı bizi hazır hale getiriyor.

9-Sık sık ellerinizi yıkayın

Mikropların süratle dağılmasının ve grip, bronşit gibi hastalıkların oluşmasının en ehemmiyetli sebeplerinden biri ellerin yeterli biçimde yıkanması. Bu sebeple çocuğunuza kesinlikle sabunla el devireme alışkanlığı kazandırın. Unutmayın el devireme alışkanlığı konutta başlıyor ve mektepte pekişiyor.

10-Vitamin içmek yerine meyve yiyin

Unutmayın, vitamin ilaç değil yardımdır. Balanslı beslenemeyen ve stresli bir yaşam yaşayanlar hekimleri tarafından önerilen dozda vitamin alabilirler. Ancak meyve yemek vitamin almaktan çok daha verimlidir. Bu sebeple günde kumpaslı olarak 2 porsiyon meyve harcayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.