Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

BOĞAZ SIZILARI SEBEPLERİ NELERDİR?

18.03.2021
96
BOĞAZ SIZILARI SEBEPLERİ NELERDİR?

Boğazda sızı hissi, muhtelif sıhhat problemleri sebebiyle ortaya çıkan ve sık karşılaşılan bir şikayettir. Her yıl takribî olarak her 10 insandan 1’i sıhhat kuruluşlarına boğaz sızısı problemi ile müracaat etir.

Boğaz Sızısı Sebepleri Nelerdir?

Boğaz sızısının en sık tespit edilen sebepleri arasında enfeksiyon hastalıkları ve hava kuruluğu gibi etrafsal etkenler yer alır. Oldukça rahatsız edici bir hal alabilen bu vaziyet genellikle kendiliğinden gerileme eğilimindedir.

Boğaz sızısına neden olan enfeksiyonlar bu bölgedeki hangi yapının etkilendiğine bağlı olarak değişik biçimde adlandırılırlar. Ağızın hemen arttaki kısım farenks olarak adlandırılır ve bu bölgenin enfeksiyonuna farenjit ismi verilir. Bağışıklık sisteminin bir parçası olan bademciklerin iltihaplanması tonsillit olarak ifade edilirken, ses tellerinin bulunduğu bölgenin iltihaplanmasına ise larenjit denir.

Enfeksiyona bağlı oluşan boğaz sızısında en sık tespit edilen patojenler virüslerdir ve olayların büyük çoğunluğundan grip ve nezle virüsleri mesul tutulur.

Bakteriler de bu bölgelerde hastalığa neden olarak boğazda sızı şikayetinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Özellikle çocuklarda ve ufak yaş gruplarında streptococcus ismi verilen bakteri bademcikleri etkileyerek boğaz acısı ve halsilzlik ile izleyen ateşli bir hastalık tablosu oluşmasına neden olabilir.

Enfeksiyon hastalıkları dışında alerjiler, travma, kanser, reflü hastalığı ve muhtelif hasarlı kimyevilere maruziyet sonrasında da boğaz sızısı şikayeti alana gelebilir.

Boğaz Sızıdene Eşlik Eden Belirtiler Neler Olabilir?

Boğaz sızısına eşlik eden bulgular bu şikayetin hangi bölgeden kaynaklandığına ve altta uyuyan sebebin ne olduğuna göre değişkenlik gösterebilir.

Boğaz sızısı ile beraber görülebilen bir hayli bulgu mevcuttur:

• Boğazda kuruluk, batma, yanma ve hassasiyet

• Konuşma ve yutkunma sırasında ortaya çıkan boğazda acı hissi

• Btümörün tıkanıklığı ve burun akıntısı

• Aksırma

• Öksürük

• Ateş, üşüme ve titreme

• Bademcik şişmesi

• Ses kısıklığı

• Halsizlik ve adale eklem sızıları

• Baş sızısı

• İştah kaybı

Bazen boğaz sızısı şikayeti bulunan bireyler bademcikleri üzerinde ufak, beyaz iltihabi farklılıkların eşlik ettiğini görebilirler. Bu vaziyet alana gelen enfeksiyonun virüslerdense bakterilere bağlı olarak oluştuğuna işaret eden bulgular arasında değerlendirilir.

Boğaz Sızısı İçin Teklifler Nelerdir?

Boğaz sızısının dindirilmesi için doktorların bilgisi ve teklifi dahilinde yapılabilecek muhtelif uygulamalar mevcuttur. Tuzlu su ile gargara yapmak, pastil kullanmak, ballı çay içmek, boğaz spreyi sıkmak ve kuruluğa bağlı oluşan boğaz sızısında etrafı ıslatıcı makinelerin kullanımı, sızılı boğaz için sızı kesici tesir gösterebilir.

Boğaz sızısının en sık sebebinin virüslere bağlı oluşan enfeksiyonlar olması sebebiyle muhtelif nebatsal dayanak mahsulleri bu sualin gelişimi ve hakimiyetinde klasik beden işlevlerine katkı sağlayabilir. Bakterilere bağlı oluşan rahatsızlıklarda ise boğaz enfeksiyonuna kesin çözüm için antibiyotik ilaçların kullanımı gerekebilir.

Ginseng, ananesel Çin tıbbında suratlarca yıldır kullanılan antioksidan ve antiinflamatuvar tesirli bir nebattır. Ginseng aynı zamanda bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesine katkı sağlar.

Arı sütü, bal arıları tarafından üretilen ve kraliçe arı ile yavru arıların beslenmesini sağlayan maddedir. Arı sütünün içerisinde yer alan protein ve yağ asidi yapısındaki kimyeviler bağışıklık sisteminin klasik işlevlerine katkı sağlayarak bakteriler gibi yabancı mikroorganizmalara karşı verilen gayreti kuvvetlendirici tesir yapabilir.

Arılar bal ve arı sütü dışında propolis ismi verilen bir madde daha üreterek peteklerinin inşasında kullanırlar. Propolis, antik darı ve yunan uygarlıklarından beri enfeksiyon hastalıklarına karşı antibakteriyel, antiviral, antifungal ve antiinflamatuvar tesirleri sebebiyle kullanılmaya devam edilen bir üründür.

Ginseng, arı sütü, arı poleni, propolis ve C vitamini içeriği sayesinde bağışıklık sisteminin klasik işlevlerine katkı sağlayarak bulaşıcı hastalıklar sebebiyle alana gelen boğaz sızısı şikayetine karşı gözetici tesir gösterebilir.

Geçmeyen boğaz sızısı şikayetiniz varsa ya da eşlik eden bulgularınızın bulunması halinde en yakın sıhhat kuruluşlarına müracaat eterek bu sualin çözümü için uzmanlardan takviye almayı bakımsızlık etmeyin.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.