Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Bbitkiulinum Zehirli Maddeyi

21.04.2021
7
Bbitkiulinum Zehirli Maddeyi

İnsan için bilinen en zehirli madde olan bbitkiulinum zehirli maddesinin, kilogram başına 0.001 mikrogram 0.000000001 gram uygulanması öldürücü olabilmektedir. Bbitkiulinum zehirli maddeyi, en çok bilinen zehirlerden olan VX maddesinden 15.000 kere ve sarin gazından 100.000 kere daha güçlü bir zehirdir. Bu kalitelerinden dolayı boltulinum zehirli maddeyi biyolojik silahlar arasında en gözde olanlardan birisidir. Hücum sonrasında 24-72 saatte vefat alana gelebilir. Vefat gelişmeyen gidişatlarda hastalık, aylarca sürebilir.

Bbitkiulinum zehirli maddeleri zehirleri, spor oluşturan Clostridium bbitkiulinum ve değişik iki Clostridium cinsleri tarafından üretilen ve asaplar üzerine tesir gösteren bir grup zehirli maddeye verilen addır. Bu zehirli maddeler A-G tipleri bilinen en güçlü asap zehirli maddeleridir, ancak ilginç olarak felçle ilgili olabilecek bazı gidişatlarda şaşılık, gözyaşı yokluğu, tetanus, breyin adaleyi felci gibi ve kozmetik emelle buruşuklukların giderilmesinde kullanılmaktadır. Bakteriye ait sporlar havasız etraflarda da zehirli madde üretebilmektedirler. Endüstriyel emelle kurulan kuruluşlarda çok fazla ölçülerde zehirli madde basitlikle üretilebilir. Biyolojik bir hücum olmaksızın natürel yolarda alana gelen bbitkiulinum zehirlenmesinin bbitkiulizm üç tipi bulunmaktadır: besin kaynaklı, yenidoğan ve yara bbitkiulizmi. Bbitkiulinum; aerosol biçiminde hava yoluyla, besinlerle veya sulara katılarak hücum emelli kullanılabilir. Zehirli Madde solunduğunda, besinlerle alana gelen bbitkiulizme benzer şikayetler alana gelir ancak felç benzeri belirtilerin gelişmesi daha geç olabilir, ve solunan zehirli maddenin ölçüsüne bağlı olarak farklı belirtiler de gözlenebilir.

Belirti ve Bulgular :

Genellikle kranial asaplarda kısmi felçlerle başlar ptozis, bulanık görme, çift görme, ağız kuruluğu, yutma güçlüğü, konuşma güçlüğü gibi. Daha sonra gelişen simetrik ve yukarıyadan alt gelişen gevşek felçler ve genel güçsüzlük hali, solunum yetmezliğine ilerler. Belirti ve bulgular, zehirli maddenin solunmasından 12-36 saat sonra başlar, ancak solunan ölçü çok az ölçüde ise şikayetlerin başlaması 3-5 gşan sürebilir.

Tanı :

Tanı temel olarak şikayetlerin araştırılması ve tetkik ile konur. Bir bölgede birden fazla bireyde aynı anda gevşek felçler gözleniyorsa biyolojik ataktan şüphelenilmelidir. Bireylerin serumlarında yapılacak laboratuvar tahlili ile mouse nötrolizasyon tanı doğrulanabilir. Tanıda kullanılabilecek değişik laboratuvar testleri: etrafsal materyallerde ELISA veya ECL testi, etrafsal misallerde bakteriyel Deoksirübo Nükleik Asit varlığını incelemek için PCR testi veya asap mesajımı hakimiyeti için EMG testi.

Tedavi :

Erken yarıyılda hastaya trivalan antitoksin veya heptavalan antitoksin verilmesi, solunum yetmezliği gelişmesini önleyebilir veya hafifletebilir ve iyileşmeyi hızlandırabilir. Solunum yetmezliği gelişenlerde entübasyon ve solunum takviyeyi gerekir. Bazı olaylarda trakeostomi gerekebilir.

Korunma :

Bbitkiulinum zehirli maddesine maruz kalma tehlikeyi yüksek olan şahıslar için pentavalan toksoid aşı tip A, B, C, D ve E mevcuttur. Yapılan 3 doz aşının gözeticiliği maymunlarda %100 dür. İnsandan insana geçiş mevzubahisi değildir.

İzolasyon ve Dekontaminasyon :

Sağlık personeli için standart usuller uygulanır. Zehirli Madde ciltte faal değildir ve hastaların solunum yolu ile dışarı attıkları zehirli madde hasarlı değildir. Sabun ve su ile dekontaminasyon sağlanır. Zehirli Madde, havada 12 saatte tesirsiz hale gelir. Bbitkiulinum zehirli maddeyi, güneş ışığında 1-3 saatte inaktive olur. Ayrıca ısı 80 derecede 30 dakika ve 100 derecede birkaç dakika ve klorlu su ile 3mg/Litre klor kapsayan su ile 20 dakikada zehirli maddenin %99.7 den aşırısı inaktive olur inaktive edilebilir. Ancak zehirli madde ambar sularında ve depolanmış gıdalarda haftalarca tesirini kaybetmeden kalabilir.

KAYNAK : Dr. RT

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.