Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Bruelloz

05.05.2021
76
Bruelloz

Bruselloz yalnız insanlarda tesadüfülen bir hastalık mıdır ? Hayır. Hayvanları tesirler, özellikle büyükbaş hayvanları, domuzlan ve keçileri. Brusella olarak adlandırılan bir mikropla kazanç. İnsanlara bu hasta olmuş …

Bruselloz yalnız insanlarda tesadüfülen bir hastalık mıdır ?
Hayır. Hayvanları tesirler, özellikle büyükbaş hayvanları, domuzlan ve keçileri. Brusella olarak adlandırılan bir mikropla kazanç. İnsanlara bu hasta olmuş hayvanların sütüyle, bu hayvanlarla ve bunların dışkılarına temasla kazanç.

Bruselloz insandan insana bulaşır mı ?
Hayır.

Bruselloza tutulma olasılıkları olanlar kimlerdir ?
Bu hastalığa genellikle baytarlarda, et ambalajcılarında, kasaplarda, süt hayvanı yetiştiricilerinde ve büyükbaş hayvan besleyenlerde tesadüfülmektedir.

Brusellezun bulguları nelerdir ?
Yüksek ateş, titreme, beden rahatsızlıkları ve sancıları, çok fazla terleme ve kilo kaybı. Ateş genellikle gelip gidicidir ve arada uzun zaman basmakalıp ateş olmaktadır. Bu bulgular bir sene veya daha uzun vakitler devam edebilir. Bruselloz kronik olur ve rehabilitasyon edilmezse bu bulgular daha bir hayli sene devam edebilir.

Bu hastalığın akut bir cinsi var mıdır ?
Evet. Bu cins iki veya üç hafta süreli olur ve karahumma, sıtma veya tüberkülozla karıştırılmamalıdır.

İnsanda bruselloz nasıl önlenebilir ?
Sütün pastörize edilmesiyle. Ayrıca etle uğraşmak zorunda olan şahısların eldiven giymeleri zorunludur. Bu gibi şahıslarda tam ten yara ve bereleri şipşak rehabilitasyon edilmelidir. Hastalandığı teşhis edilen hayvanlar hemen bölmelidir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.