Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Çiçek Hastalığı smallpox

25.04.2021
29
Çiçek Hastalığı smallpox

Çiçek hastalığı uygulanan aşılama programları sayesinde 1977 senesinde tüm dünyadan kaldırılmıştır. Çiçek hastalığı, Variola virüsü tarafından alana getirilmektedir.

Hastalığın kuluçka süresi, virüs alındıktan sonra vasati olarak 12 gündür, ancak bu vakit 7-17 gün arasında değişebilir.

Hastalığın başlangıcında görülen şikayetler ve belirtiler yüksek ateş, halsizlik, baş ve sırt ağrısıdır. Hastalarda tipik olarak kırmızı döküntüler görülür: Döküntüler en çok surat, kollar ve bacaklarda ortaya çıkar. Döküntüler düz şişkin olmayan ve kırmızı kirler biçiminde başlar ve genelde tüm hepsi aynı zamanda başlar. İkinci haftada bu düz-kırmızı kirlerin içi püy irin ile dolmaya ve kabuk bağlamaya başlar. Üç dört haftanın sonunda da döküntüler kabuk bağlar, ufalar ve düşmeye başlar. Hastaların çoğunda tamamen iyileşme görülmesine karşın, %30 kadar hastalık vefatla sonuçlanabilir.

Hastalığın bireyden şahsa geçişi, hastalıklı bireyden çıkan virüs kapsayan tükrük parçacıkları ile olur. Çiçek hastalığı olan bireylerde bulaştırıcılık hastalığın ilk haftasında azami seviyededir: zira bu ilk hafta içerisinde tükrükte çok ölçüde virüs bulunmaktadır. Ancak bulaşıcılık döküntüler tamamen dökülüp ortadan kalkana kadar da devam edebilir.

Çiçek kusurluğuna karşı uygulanan rutin aşılama programları 1972 senesinde sona erdi. 1972 senesinden evvel veya 1972 senesinde çiçek aşısı yapılmış olan bireylerin, şu an bu hastalığa karşı dayanıklılıkları bağışık olup olmadıkları bütün olarak öğrenilmemektedir başka bir deyişle bilinmeyendir. Dolayısı ile şu an herkesin çiçek hastalığına karşı duyarlı olduğu kabul edilmektedir.

Çiçek hastalığına karşı cemiyetin aşılanması şu an için önerilmediğinden, çiçek aşısı imali yapılmamaktadır.

Çiçek virüsüne maruz kalan bireylerde; şayet aşılama 4 dört gün içerisinde yapılırsa hastalığın şiddeti eksilebilir veya hastalık hiç görülmeyebilir. Çiçek aşısı, vaccinia ismi verilen ve variola dan değişik canlı virüs kapsayan bir aşıdır. AŞI VARİOLA ÇİÇEK VİRÜSÜ KAPSAMAMAKTADIR.

Çiçek hastalığının rehabilitasyonu bulunmamaktadır, ancak şu an için aşı imali faaliyetleri ve rehabilitasyon edici casusların geliştirilmesine müteveccih çalışmalar bulunmaktadır.

Çiçek hastalığına tutulan bireylere destekleyici rehabilitasyonlar önerilmelidir serum takılması, ateş düşürücü ve ağrı kesici ilaç verilmesi gibi. Çiçek hastalığının üzerine bakteriyel bir enfeksiyon gelişmememesi için antibiybitkiik kullanılabilir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.