Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

ÇİNKO NEDİR? KİMLER NASIL KULLANMALIDIR?

18.03.2021
120
ÇİNKO NEDİR? KİMLER NASIL KULLANMALIDIR?

Çinko, hayat yardımı için en ehemmiyetli işlevlerden birini yerine getiren bir yapıt elementtir. Bir erişkinin bedeni takribî 2-3 g çinko bulunmaktadır. Demirden sonra en yaygın ikinci metaldir. Azami çinko konsantrasyonu adalelerde % 60 ve kemiklerde % 30 bulunur. Ayrıca prostat bezinde ve menide oldukça büyük ölçüde çinko bulunur.

Çinko, 300’den fazla enzimin çalışması veya tertip edilmesi için gereklidir

Nükleik asitlerin, amino asitlerin, proteinlerin, spesifik hormonların insülin, kortikosteroidler, testosteron gibi biyosentezine katılır

Tam ve yeterli bir bağışıklık tepkisinin oluşmasına izin verir

Normal beyin işlevini sağlar

Bilişsel işlevi iyileştirir

Normal sihrime ve büyümeyi sağlar

Hücrelere oksidatif zararı önler

Belirgin antioksidan özelliklere sahiptir

Yağ asitleri ve A vitamini metabolizmasına katılır

Kemik, cilt, saç, tırnak sıhhatini korur.

Çinko Beceriksizliği

Çinko beceriksizliği ile, intrauterin yarıyıl doğrusal sihrime ve beden ağırlığında eksilme, bağışıklık sisteminin işlevinde bir bozulma zatürre, ishal vb., Gebelik sırasında karmaşıklıkların ortaya çıkması erken doğum, gelişimsel anomaliler dahil olmak üzere sihrime sürecinin ihlali alana kazanç. 

Güneydoğu Asya’da ilk kere popülasyonda çinko beceriksizliği 60’lı senelerde tespit edildi. Şu anda Dünya Sıhhat Teşkilatı, dünya çapında 2 milyardan fazla insanın çinko beceriksizliği olduğunu hipotez ediyor.

Çoğunlukla Güneydoğu Asya ve Güney Afrika bölgelerinde çinko beceriksizliği görülmektedir.

Çinko Noksanlığının Sebepleri

Çinko noksanlığının sebepleri yemeklerde eksik çinko alımı topraktaki eksik içerik ve / veya kurak abuhava / nem beceriksizliği sebebiyle besinde düşük çinko içeriği, çoğalan fizyolojik gereksinimler bebeklik, ergenlik, gebelik ve emzirme, bozulmuş asimilasyondur.

Çinko beceriksizliği spesifik semptomlarla kendini göstermez. Çinko beceriksizliği ile uyku bozuklukları, ciltte, saçlarda ve tırnaklarda bozulma, iştah eksilmesi, saç dökülmesinde çoğalış, gece görüşünde bozulma, ruh hali eksilmesi, yara iyileşme vaktinde çoğalış ve ötekileri görülebilmektedir.

Çinkonun sadece % 20-40’ı besinlerden emilir ve hayvansal mahsullerden emilimi nebatsal besinlerden daha iyidir. Tüm hububatların, baklagillerin, yağlı tohumların çinko emilimini yasaklayan fitik asit fitatlar kapsadığı unutulmamalıdır.

Vejetaryen beslenmede çinkonun biyoyararlanımını beden tarafından emilme marifetini artırmak için, filizlerinde baklagiller kullanmak veya pişirmeden birkaç saat evvel suya daldırmak daha iyidir.

Bir erişkin için önerilen günlük çinko alımı 15 mg’dır.

Çocuklar için fizyolojik ihtiyaç 3 ila 12 mg / gün arasındadır yaşa bağlı olarak.

En az 6 aylık emzirme, bebeğin bedeninde yeterli seviyede çinko alımını sağlar.

Vejetaryenler önerilen seviyeden % 50 daha fazla çinkoya gereksinim duyabilir.

Çinko Bakımından Zengin Besinler

Çinko bakımından zengin besinleri kullanarak lüzumlu olan yardımı sağlayabilirsiniz. Bu gidişat özellikle genel sıhhat vaziyetiniz ve yaşınızla orantılı olacak biçimde ayarlanmalıdır. Bunun tespit edilmesinin ardından lüzumlu olan desteği rahatlıkla alabilirsiniz.

Özellikle vejetaryen bir beslenme alışkanlığına sahipseniz o zamana bu mevzuda daha çok dikkat etkeniz gerekecektir. Özellikle çinko beceriksizliği yaşamamanız için olağandan daha fazla dikkatli olmanız gerekeceğini usunuzdan netlikle çıkarmamanız gerekmektedir. Bu gidişatta çinko kapsayan yiyecek yardımlarından yaralanabilirsiniz.

Çinko bakımından zengin besinler arasında kabuklu deniz mahsulleri, gıda mayası, dana eti, sığır eti, badem ve kabak çekirdeği, bitter çikolata bulunur.

Diyetinizde çinko noksanlığının büyümesini önlemek için çinko doğrultusundan zengin yiyecekler kullanmalısınız. Perhiz yardımlarında çinko, çinko pikolinat, çinko glukonat, çinko sülfat ve çinko asetat formlarında bulunur. Muhtelif çalışmalar, çinko pikolinatın değişik formlara mukayeseyle azami biyoyararlanıma sahip olduğunu göstermektedir. Yüksek konsantrasyonlarda uzun süreli çinko alımıyla, çinko ve bakırın rekabetçi absorpsiyonuna bağlı olarak bakır noksanlığının tespit edilebileceği unutulmamalıdır.

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.