Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

D VİTAMİNİ ve BAĞIŞIKLIK ÜZERİNE TESİRLERİ

18.03.2021
84
D VİTAMİNİ ve BAĞIŞIKLIK ÜZERİNE TESİRLERİ

Güneş vitamini olarak öğrenilen D vitamini ve bağışıklık üzerine olan tesirleri, özellikle Covid-19 salgını nedeniyle aşırıca tartışılmakta. D vitaminin bağışıklık başka bir deyişle immün sisteme ne gibi tesirleri var, D vitamini beceriksizliğinde neler görülür, araştıralım istedik.

D vitamini 3 sağlam steroid halkadan oluşmaktadır ve secosteroid ismi verilen steroidin alt sınıfına aittir. D vitamini hayvansal kaynaktan gelen D3 vitamini ve nebatsal kaynaktan gelen D2 vitaminin bileşimini ifade etmektedir. Ultraviyole ışınlarının tesiriyle de metabolizmada aktif hale gelebilmektedir. Güneş ışınları ile temas neticeyi tende üretilen, yağda çözünen bir vitamin olma özelliğini taşımaktadır.

D vitamini olmadığında gıdalardaki kalsiyumun ancak %10-15’i ve fosforun ise %60’ı emilebilmektedir. Vitamin D olduğunda ise bu oran kalsiyum için %30-40, fosfor için %80’e çıkmaktadır.

D vitamini böbrek kemik ve ince bağırsaklar olmak üzere 3 amaç uzuv aracılığı ile kalsiyum ve fosfor metabolizmasını kumpaslar.  İnsan metabolizması dışında ise bireyler D vitamini lüzumunu genel olarak sardalya, somon, kırmızı et, mantarlar, hububatlar, portakal suyu, karides, yumurta sarısı, yoğurt gibi gıdalardan temin edebilirler.

D vitamini ihtiyacı fertlerde hayat süresince değişeceği gibi, cinsiyete göre de değişiklik gösterebilmektedir. Ancak yaşa ve cinsiyete bağlı olarak bulunması gereken D vitamini oranı alttaki gibi olmalıdır;

0-12 aylık bebekler için 400 IU 10 mcg.

1-18 yaş arası çocuklar için: 600 IU 15 mcg.

70 yaşına kadar olan erişkinler için: 600 IU 15 mcg.

70 yaşın üzerindeki erişkinler için: 800 IU 20 mcg.

Hamile veya emziren bayanlar için: 600 IU 15 mcg.

 

D VİTAMİNİN ROL ALDIĞI BİYOLOJİK İŞLEVLER

D vitaminin rol aldığı biyolojik işlevler oldukça çeşitlidir.

D vitamini bağışıklık sistemi, asap sistemi ve kardiyovasküler sistemlerde tertip edici olarak faal rol almaktadır. D vitaminin Covid-19 zamanınca, bağışıklık sistemi ile ilişkilendirilmesi buradan gelmektedir. Öyle ki yapılan çalışmalarda D vitaminin metabolik hastalıklar, karaciğer, böbrek, Parkinson hastalığı, onkolojik rahatsızlıklar, diyabet, bunalım hatta şizofreni ile ilişkili olduğu kanısına varılmıştır. Dolayısıyla D vitamini bağışıklık sisteminin banal işlev görmesinde hayati bir role sahiptir denilebilir.

D vitamini, bağışıklık sisteminde anti-mikrobiyal işlevleri desteklemektedir. Aynı zamanda inflamatuvar etkinliği ve adaptif immün cevabı başlatma kapasitesini eksiltmektedir. Buna bağlı olarak da bağışıklık sistemi disfonksiyonu neticeyi birtakım hastalıklar görülebilmektedir. Astım ve alerjik rinit başlıcalarıdır.

D vitamini adale ve kemiklerin sıhhati ve korunması için ehemmiyetli yere sahiptir. Kalsiyum ve fosforun bağırsaklardan emilimine dayanakçı olarak kemik sıhhati üzerinde pozitif tesirler oluşturur.

D vitamini banal ve kanserli hücrelerin gelişmesini hakimiyet altına almaktadır. Böylelikle sütun, pankreas ve meme kanserlerinin yaradılışını engellemektedir.

D vitamini tenin de banal işlevlerine ehemmiyetli derecede tesir etmektedir. Bu sayede sedef hastalığı başta olmak üzere bir ekip ten hastalıklarının da rehabilitasyonunda iyileştirici olarak öğrenilmektedir.

 

D VİTAMİNİ NOKSANLIĞINA DİKKAT

D vitamini noksanlığının tehlike etmenleri oldukça geniştir. Başlıca etmenler içerisinde yaşlılık, kapalı civarda bulunma, ultraviyole gözetici güneş kremi kullanımı, fiziksel etkinlik azlığı, sigara içme alışkanlığı, hava lekeliliği, genetik etmenler, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, antikonvülzanlar ve glukokortikoidler gibi D vitamini metabolizmasını etkileyen ilaçların kullanımı da yer almaktadır.

Enfeksiyon

Yorgunluk

Kemik sızısı

Sırt sızısı

Bozuk ruh hali

Yaraların iyileşme sürecinin uzaması

Saç kaybı

Adale sızısı

 Gibi bulguların biri ya da birkaçı olması gidişatında D vitamini beceriksizliği görülme olasılığı yüksektir.

Kişide D vitamini beceriksizliği olup olmadığı bir kan testi ile anlaşılmaktadır. Yetersizliğin tanımlanması gidişatında hekim rehabilitasyon uygulayabilir, yardımlar önerebilir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.