Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Domuz gribi onları mutlu etti

27.03.2021
79
Domuz gribi onları mutlu etti

Gitgide çoğalan domuz gribine tutulma fobisi, ilaç şirketlerinin ve medyanın büyük bir galibiyeti olarak kabul ediliyor. Avrupa’da süratle dağılan domuz gribi hastalığına tutulma fobisi ne kadar çoğalıyorsa ilaç şirketlerinin kar oranını da o denli yükseğe fırlıyor. Dünya Sıhhat Örgütü’nün 11 Haziran tarihinde riskte altıncı düzeye gelindiğini duyurarak domuz gribini ‘büyük salgın’ olarak nitelendirmesinden sonra oluşan fobi dalgası en çok ilaç şirketlerinin işine yarıyor.

YALNIZCA ALMAN HÜKÜMETİ 50 MİLYON KUTU ISMARLADI
Stern mecmuasının verdiği bilgiye göre bu şirketler, milyarlarca Euro kazanacakları bu iş için büyük yatırımlarda bulundu. Oluşan fobi dalgası öylesine tesirli oldu ki ciddi bir vaziyet karşısında hazırlıksız tutulmamak için tam hükümetler ilaç şirketlerinin öngördüğü tam tıbbi temkinleri göz önünde bulundurarak kitlesel siparişe yöneldi. Grip maskeleri stoklandı, ilaçlar depolandı, aşılar ısmarlandı. İki ayrı misal aşı geliştiren ilaç devi Glaxo-Smith-Kline’nin siparişleri yetiştiremediği bildirildi. Yalnızca Alman hükümeti 50 milyon kutu “Pandemrix” ısmarladı. 50’den fazla ülkenin ısmarladığı ölçü ise 291 milyon koliyi buluyor.

İLAÇ ŞİRKETLERİNİN KAYBEDECEĞİ BİŞE YOK
Stern mecmuasına göre, mevzubahisi hastalığın dağılmasına neden olan virüsün klasik yarıyılsal gripten daha riskli olup olmadığı güzergahında bilgi edinmekten ziyade bu hastalığa tutulma fobisine daha çok önemseniyor. Zorunlu koku dalgasının dağılmasından sonra hükümetlerin ister istemez ihtiyat alma yarışına girdiğini kaydolan mecmua şu yorumda bulundu: “Gribin beklendiğinden daha suçsuz olduğu anlaşılır ve insanlar aşı olmak istemezlerse ilaç şirketlerinin kaybedeceği bir şey yok. Onlara ülkeleri olasılıklara binaen donatmak için para veriyoruz.”

8 EURO OLAN GRİP AŞILARINDAN DAHA PAHALI DEĞİL
Domuz gribi aşısının ne kadar paraya mülk olacağı ise Alman uyuşmaları saklılık koşulu taşıdığı için fotoğrafı olarak netleşmiş değil. Firma etraflarından gelen bilgiler ise 8 Euro olan yarıyılsal grip aşılarından daha pahalı olmayacağı güzergahında. Bu ise yalnızca Glaxo-Smith-Kline için milyarlarca Euro’luk hasılat anlamına geliyor. Aynı biçimde tanesi 18,24 Euro eden Tamiflu ve Relenza gibi gribal enfeksiyonlarda kullanılan yüzmilyonlarca ilacın sipariş edilmiş olması işletmelerin kârının ne denli yüksek olacağını gösteriyor.

SAKLI TUTULMASINI TENKİT ETİYOR
İşletmelerin ‘büyük salgın’ kararını kullanarak izin alamadıkları ilaçlara ruhsat için baskı uygulamasından rahatsız olan bazı uzmanlar, dünyanın her yerinde kullanılacak standart bir ilacın kullanılması suretiyle ilaç şirketlerinin fobiden kâr etme faaliyetlerinin önüne geçilebileceğini söylüyor. İlaç şirketlerini oluşan fobiyi arkalarına alıp her sene değişik ilacı piyasaya sürmesini haksız bulan Max Planck Enstitüsü uzmanları da standart aşı ile problemin çözülebileceğinin aşinasını kaydoluyor. Uzmanlar Alman Ordusu için ulusa uygulanacak aşıdan değişik bir aşı kullanılacak olmasını ve bunun nedeninin saklı yakalanmasını da şiddetle tenkit etiyor. Ulusun yarısının aşı giderlerinin sıhhat ocakları tarafından ödenecek olması ise ilaç şirketlerinin kar iştahının kim tarafından karşılanacağını göstermesi bakımından münakaşalı görülüyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.