Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Her sene 300 bin birey grip yüzüne can veriyor

29.04.2021
8
Her sene 300 bin birey grip yüzüne can veriyor

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Ulus Sıhhati Anabilim Dalı Abonesi Prof. Dr. Recep Akdur, domuz gribi gibi, kuş gribi gibi özel cinsler bir yana vazgeçildiği takdirde, her yıl üç milyon insanın mevsimsel grip geçirdiğini, 300 bin şahsınsa grip sebebiyle yaşamını kaybettiğini söyledi. Türkiye’de her yıl on bine yakın çocuğun, griplerin de dahil olduğu hastalık grubu olan akut solunum yolu hastalığı sebebiyle can verdiğini belirten Prof. Dr. Akdur, “Tam bunları bir yana vazgeçip kamuoyunu devamlı “domuz gribi’ ile meşgul etmek, bir ekip tesirsiz tüketmelerde bulunmak kasıtlı değil ise dahi yanlıştır. Ortaya çıkan salgın ihtimali, sanki salgın varmış gibi idrak ettirilerek bir rant elde etme mevzusu haline getirildi” dedi.

-“BU VAZİYETİ SALGIN OLARAK NİTELEYEMEYİZ”-

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Ulus Sıhhati Anabilim Dalı Abonesi Prof. Dr. Recep Akdur, ANKA’ya yaptığı açıklamada Dünya Sağlık Örgütü’ne göre; ilk tanı konduğu 24 Nisan’dan itibaren domuz ya da H1N1 virüsü ile bin 516 bireyin hasta olduğunu, bunlardan 30 bireyin ise yaşamını kaybettiğini andırdırdı. Bu hadiselerin tamamına yakınının Amerika Kıtası’ndaki dört ülkede görüldüğünü belirten Prof. Dr. Akdur, “Bu vaziyet netlikle bir pandemi değildir. Pandemi bir yana bu vaziyeti salgın olarak nitelemek dahi doğru değildir” dedi. Sanki bir pandemi varmış gibi afaki tüketme ve teşebbüslerde bulunmanın kasıtlı olmasa bile yanlış olduğunu kaydolan Prof. Dr. Akdur, “Bazı odaklar, sahte salgın haberlerinden çıkar sağlamaktadır” diye konuştu.

-“TÜM GRİP CİNSLERİNDE ALINACAK İHTİYATLAR AYNI”-

Prof. Dr. Akdur, gerçeğinde grip virüsleri ve oluşturduğu hastalıkların birbirinden çok farkı olmadığını ifade ederek, “Bu sebeple de ister özel cinslerle alana gelmiş olsun isterse mevsimsel ve ortalıkta gezen virüslerle oluşmuş gripler olsun; hepsinde de alınacak ihtiyatlar aynıdır. Bunlar da hasta olunca başkalarına bulaştırmama, el devireme ve maske kullanma gibi daha çok fertsel paklik temkinlerine sabretmektedir” dedi. Prof. Dr. Akdur, şunları söyledi: “Kuş gribi, domuz gribi misalinde olduğu gibi bazı virüslerle, özellikle de yeni oluşan virüslerle alana gelen gripler hem daha ağır bir muayenehane tablo vererek vefatlara neden olmakta, hem daha süratli dağılmaktadır. Bunların mevsimsel griplere göre farkı da buradan kaynaklanmaktadır. Domuz gribi gibi, kuş gribi gibi özel cinsler bir yana vazgeçilir ise; her yıl üç milyon insan mevsimsel grip geçirmekte ve bu sebeple de her yıl 300 bin birey can vermektedir. Aynı biçimde, her yıl griplerinde dahil olduğu hastalık grubu olan akut solunum yolu hastalığı sebebiyle bir milyon sekiz yüz bin çocuk can vermektedir. Türkiye’de de her yıl on bine yakın çocuk akut solunum yolu hastalığı sebebiyle hayatını kaybetmektedir. Tam bunları bir yana vazgeçip kamuoyunu devamlı “domuz gribi’ ile meşgul etmek, bir ekip tesirsiz tüketmelerde bulunmak kasıtlı değil ise dahi yanlıştır.”.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.