Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kabakulak Hastalığını Önem Verin!

01.05.2021
2
Kabakulak Hastalığını Önem Verin!

Kapalı civarlarda basitçe dağılan kabakulak hastalığı her ne kadar çocuklarda sıklıkla tesadüfülse de erişkinlerde de bazen kalıcı izler vazgeçebiliyor. Bu sebeple kabakulağın çocukluk yarıyılında, hatta mektep evveli çağda geçirilmesi daha az mahzurlu olarak nitelendiriliyor. Pediyatri Uzmanı Dr. Özlem Ketenci Atıkardeşler A dan Z ye kabakulak hastalığı ve rehabilitasyonundan bahsetti.

Paramyxovirus denilen bir virusun neden olduğu bulaşıcı bir hastalık olan kabakulak, başta boynun iki yanında kulak memesinin hemen altında bulunan parbitkiis bezi olmak üzere tükürük bezlerinde ağrılı şişme ile ortaya çıkıyor. Hastalık, virüsü taşıyan şahsın konuşma, öksürük ve hapşırması sırasında çıkan tükürük damlacıkları yoluyla veya tükürükle kirlenmiş eşya yoluyla bulaşıyor. Virüs, bedene ağız ve burun yoluyla girdikten sonra kan yolu ile bedende yayılıyor.

Kabakulağın bulaşıcı yarıyılının tükürük bezinin şişmesinde 1-2 gün evvel başlayıp, 5 gün sonrasına kadar sürdüğü belirten Pediyatri Uzmanı Dr. Özlem Ketenci Atıkardeşler “İlk olarak kulak alt kısmına yerleşmiş olan tükürük bezinde şişme ile bulgu veren kabakulakta şişlik evvel çene kemiğinin arka kenarı ile kulak arttaki boşluktan başlayarak ve öne arkaya doğru çoğalarak elmacık kemiğini direniyor. 3-7 gün süren şişlik hastalığın 3. gününde doruğa erişiyor ve kulak memesinin ucunu yukarıya doğru itiyor. Şişen bölgede ağrılar görülebilirken genelde hafif bir ateş de şişmeye eşlik eder. Ancak kimi zaman daha çok yetişkinde şişlik ortaya çıkmadan evvel ateş, baş ağrısı, bulantı ve halsizlik olabiliyor. Bazen hastalık hiçbir bulgu vermeden de geçirilebiliyor.” dedi.

Ekşi besinler harcamayın!

Özel bir rehabilitasyon gerektirmeyen kabakulak hastalığında yatak istirahatı, ekşi olmayan besinlerle beslenme yeterli olduğunu belirten Pediyatri Uzmanı Dr. Özlem Ketenci Atıkardeşler, “Gerektiğinde ağrı kesici ve ateş düşürücülerden yararlanılabiliyor. Hastalığın olağan belirtileri haricinde büyüyen baş ağrısı, kusma, çok yüksek ateş, testislerde şişlik, ağrı, kızarıklık, karın ağrısı gibi şikâyetler mevcut ise karmaşıklıkları değerlendirmek açısından doktora müracaat etilmesi ehemmiyet taşıyor” dedi.

Pediyatri Uzmanı Dr. Özlem Ketenci Atıkardeşler laflarına şöyle devam etti; “Hastalık ortaya çıktıktan yedi gün sonrasına kadar da virüs tükürük ile çıkabileceği için bu yarıyıllarda hastayı öteki aile bireylerinden ayrı yakalamak gerekir. Tek doz aşı ile dahi %96 oranında gözeticilik sağlandığından aşılı fertlere hastalığın bulaşması efordur. Hastalığı geçirmiş olan şahıslar zati bağışıktır, şahsın ikinci kere hastalığa tutulması oldukça ender bir vaziyettir”dedi.

Kabakulaktan korunmanın en ehemmiyetli yolunun aşı olduğunun altını çizen Pediyatri Uzmanı Dr. Özlem Ketenci Atıkardeşler “Kabakulak aşının kullanılmadığı yarıyıllarda en sık 5-9 yaş arası çocuklarda görülürdü ancak günümüzde artık aşı rutin olarak uygulandığı için daha çok ergenlik yarıyılındaki çocuklarda ve genç yetişkinlerde de tesadüfülüyor. Aşının yapılmasına mani olacak ciddi bir bağışıklı sistemi hastalığı veya bağışıklı sistemini baskılayacak ilaç kullanımı olmadığı sürece aşı tüm çocuklara uygulanmalıdır. Yumurta veya neomisine çok ciddi alerjisi olan çocuklarda aşıya karşı alerjik tepkin büyüme tehlikeyi vardır.” diyerek laflarına devam etti.

Kabakulakla alakalı en çok merak edilen mevzulardan biri olan Kabakulak bir çocukta kısırlığa neden olabilir mi? sualini Dr. Altıkardeşler şöyle cevapladı:

“Kısırlığa neden olması oldukça ender bir vaziyettir, bu gidişat ancak karmaşıklık olarak tek değil çift taraflı orşit büyüyen hastalarda büyüyebilir, ancak çift taraflı orşit olaylarında dahi oldukça enderdir.”

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.