Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Karahumma

05.05.2021
81
Karahumma

Karahumma nedir ve bu hastalığa nasıl tutulur ? Karahumma, karahumma basillerinin alana getirdiği genel bir hastalıktır. Mikroplanmış yiyecek maddelerinden, süt ve sudan berişir genellikle bulaşık pisliği …

Karahumma nedir ve bu hastalığa nasıl tutulur ?
Karahumma, karahumma basillerinin alana getirdiği genel bir hastalıktır. Mikroplanmış yiyecek maddelerinden, süt ve sudan berişir genellikle bulaşık pisliği veya suların berişmesiyle. Sinekler yoluyla de yayılabilmekte olan bu hastalık, aynı zamanda enfekte olan bir maddeyle yapılacak temasla da bulaşabilmektedir.

«Karahumma taşıyıcısı portör» ne demektir ?
«Karahumma taşıyıcısı» bu hastalığı bir defa sürükleyen, tamamen iyileşmiş olan, fakat canlı mikropları bedeninde taşımaya devam eden bireydir. Bu gibi bir taşıyıcı, özellikle yiyecek maddeleri ile alakalı bir iştense, hastalığın cemiyette büyük miktarda dağılmasına neden olabilecektir.

Karahummanın dağılmasını önlemek için başvurulacak metotlar nelerdir ?
İçilecek ve kullanılacak suların arınılması ve sütlerin pastörize edilmesi zorunlu tedbirlerdir. «Karahumma taşıyıcıları» teşhis edildikten sonra başkalarının gıdaları maddelerden uzak yakalanmalıdır. Karahumma olaylarının erken teşhis edilmesi ve hastanın diğer insanlardan tecrit edilmesi lüzumludur. Karahummaya tutulan hastanın bütün elbiseleri, eşyaları ve dışkıları steril edilmeli ve bu hastanın başkaları ile teması önlenmelidir.

Karahummayı önleyen aşılar tesirli midir ?
Evet. Bağışıklığı artırmak için yapılan ek aşılar şayet her üç veya dört senede bir yapılırsa hastalığa karşı bağışıklığı artırmaktır. Karahumma aşıları altta gösterilen hallerde yapılmalıdır:
a. Su pakliği kuşkulu olan ve karahumma hadiseleri olduğu bilinen bir ülkeye seyahat ederken,
b. Karahumma salgınlarında.
c. Bu hastalığa tutulmuş bir şahıs ile temas edilmişse.

Karahumma hastalığında kesin teşhis nasıl elde edilir ?
Hastalığın ikinci haftasında pozitif müspet belirtiler gösteren özel bir kan tetkiki usulü vardır. Bunun ismi Gruber-VVidal testidir. Ayrıca, genellikle hastalığın ilk haftasında hastanın kan, idrar veya dışkısından laboratuarda geliştirilen bir mikroptan hastalık teşhis edilebilinmektedir.

Karahummada mikropların büyümesi devri incubation perios nin süresi ne kadardır ?
Genellikle dört ilâ altı hafta.

«Pembe noktalar» neyi ifade eder ?
Bunlar tende, genellikle göğüste ve karında alana gelen minicik kırmızımtırak noktalardır. Bunlar çoğunlukla hastalığın yedinci ve onuncu günleri arasında belirir.

Karahummanın ciddî karmaşıklıkları olabilir mi ?
Evet, En ciddî iki karmaşıklık bağırsaklarda kopma ve bağırsaklarda kanama olmasıdır. Ancak, bunlar çok defa alana gelmez.

Karahumma hastası ne kadar vakit sonra yataktan çıkabilir ?
Ateşi basmakalıpa düştükten bir hafta sonra yatakta oturur gidişata getirilebilinir. Bundan üç dört gün sonra da yataktan çıkabilir.

Bir karahumma hastasının iyileştiği nasıl anlaşılır ?
Sürekli olarak yapılan dışkı analizleri ve kültürleri karahumma mikrobunu göstermeyinceye kadar ve bütün bir «menfi» olumsuz rapor alınınca. Bu cins analizler hastanın «karahumma taşıyıcısı» olmadığını da tespit edecektir.

Günümüzde karahumma nasıl rehabilitasyon edilir ?
a. Yatakta istirahat.
b. Gereken besinin alınmasını temin için alınacak ilâçlar.
c. Çabuk bir rehabilitasyonu geliştireceğini göstermiş olan yeni cins antibiyotiklerin alınması.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.