Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kene Görülen Yerler harita

05.04.2021
63
Kene Görülen Yerler harita

Sağlık Bakanlığı kene ısırmasıyla oluşan, öldürücü Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığının tehlike haritasını çıkardı. Bakanlık, Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının 2002 senesinden itibaren Türkiye’de özellikle bahar ve yaz aylarında görüldüğünü belirterek, hadiselerin çoğunlukla Orta Anadolu ve Orta Karadeniz bölgesinde yoğunlaştığı, hastaların çok büyük bir kısmının ise, kırsal alanda yaşadığı, tarım ve hayvancılıkla uğraştığı bildirildi.

Hastalık virüsünü taşıyan Hyalomma cinsi kenelerin uygun hayat alanlarına paralel olarak tehlikenin çoğaldığı bölgelerden laf etkenin olası olduğunu kaydolan Sağlık Bakanlığı, hazırladığı tehlike haritası ile, 2002 senesinden bu tarafa Türkiye’de tespit edilen KKKA insan hadiselerinin kesintisiz ikamet adreslerini apsislerine göre işaretledi.

TEHLİKE HARİTASINDA KELKİT VADİSİ BAŞTA

Tehlike haritasında, hastalığın Kelkit vadisi başta olmak üzere Gümüşhane, Tokat, Sivas, Amasya, Çorum Yozgat, Kastamonu ve Çankırı şehirlerinde yoğunlaştığı, öbür birkaç şehirde ise tek olay olarak çıktığı belirlendi.

ANİ BAŞLAYAN ATEŞ, BAŞ SIZISI VE HALSİZLİĞE DİKKAT

Sağlık Bakanlığı, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının, insanlarda ani başlayan ateş, baş sızısı, adale sızısı, kırıklık, halsizlik ve besbelli iştahsızlık gibi bulgularla ortaya çıktığını belirtti. Bakanlık ayrıca hastalarda bulantı, kusma, karın sızısı ve ishal gibi yakınmaların da görülebildiğini ifade ederek, daha sonradan bu bulgulara bedenin muhtelif yerlerinde görülen kanamaların da eşlik edebileceğini bildirdi.

YAPILMASI GEREKENLER

Şahsi korunmanın ehemmiyetine işaret eden Sağlık Bakanlığı bu bağlamda yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

“-Şahsi korunma ihtiyatları kapsamında hayvan kanı, dokusu veya hayvana ait öbür beden akışkanları ile temas sırasında zorunlu korunma ihtiyatları alınmalıdır.

-Hayvan sığınakları veya kenelerin yaşayabileceği alanlarda bulunulması gidişatında, beden muhakkak aralıklarla kene doğrultusundan tetkik edilmeli; yapışan keneler bir cımbızla, kenenin tene yapıştığı yerden yakalanıp çıkarılmalıdır.

-Korunma emelli olarak kıyafetlere uygulanabilen, repellent olarak öğrenilen kene kovucular/öldürücüler ve cilde uygulanabilen kene kovucular dikkatli bir biçimde kullanılmalıdır.”

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.