Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

09.11.2021
23
KOLERA

Kolera, Vibrio cholerae adlı bakterinin neden olduğu bağırsak enfeksiyonuna bağlı olan, akut ve şiddetli ishal ile izleyen bir hastalıktır. Gelişmiş ülkelerde kolera salgınları artık pek sık yaşanmazken, pak suyu bulmanın güç olduğu ve kanalizasyon sistemlerinin bütün olarak büyümediği 2. ve 3. dünya ülkelerinde büyük çaplı kolera salgınları yaşanabilmektedir.

Etken: 01 ve 0139 serogruplarına ait Vibrio cholera bakterileri.

Bulaşma Yolu: İnfeksiyon, infekte olmuş bireylerin kusmuklarıyla veya dışkılarıyla dolaylı veya direkt yoldan kirlenmiş su ve gıdaların harcanması ile alana kazanç. Kolera yalnızca insanları tesirler, konak bir hayvan ya da vektör bulunmamaktadır.

Hastalığın Seyri: Ciddilik vaziyeti değişen akut bir bağırsak hastalığıdır. Hafif olaylarda yalnızca ishal görülür. Daha şiddetli olaylarda, aniden başlayan, bol ölçüde sulu ishal, buna eşlik eden mide bulantısı ve kusma; bunların neticeyi olarak da dehidratasyon görülür.Tedavi edilmeyen şiddetli olaylar, dehidratasyonun dolaşımı çökertmesine ve birkaç saat içinde vefata neden olur.

Coğrafi Dağılım: Yeterli sıhhi teçhizata ve pak içme sularına sahip olmayan fakir ülkelerde ve altyapının tamamen zarara uğradığı savaştan yeni çıkmış ülkelerde görülür. Özellilkle Afrika ve Asya da, daha az olmak üzere Orta ve Güney Amerika da büyümekte olan ülkeler bu hastalıktan etkilenmektedir.

Yolcular için Tehlike: Kontamine su ve besinden sakınılmasına ait kolay temkinler alınması halinde, ciddi anlamda kolera tehlikesiyle karşı karşıya değildirler. Son zamanlarda bulunan yeni aşılar pek çok yolcu için zorunlu değildir. Pak içme suyu ve gıdanın hassasiyetle seçilmesi kolerayı önlemede aşıdan daha ehemmiyetlidir; aşılı yolcu da besin ve su mevzusunda dikkatli olmalıdır. Aşılama özellikle artan hastalık tehlikeyi altında bulunanlar, daha çok sığınmacı bölgelerinde acil bakım ve sağlık çalışanlarıdır.

Profilaksi: Bazı ülkelerde yolcuların ve mesleksel tehlike grubu altındaki bireylerin kullanması emeliyle, ağızdan alınan kolera aşıları mevcuttur.

Temkinler: Değişik ishalli hastalıklardaki gibidir. Mikrop bulaşma olasılığı bulunan gıda, meşrubat ve içme sularını harcamaktan sakınılmalıdır. Şiddetli ishal gidişatlarında dehidrasyonla çaba edebilmek için oral rehidrasyon tuzları kullanılmalıdır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.