Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

05.05.2021
60
Kuduz

Kuduz nedir ve nasıl bulaşır ? Kuduz asap sistemini etkileyen ve çoğunlukla kedi ve köpeklerde olan akut bulaşıcı bir hastalıktır. Virüs hastalanan hayvanın tükürüğünde bulunmaktadır …

Kuduz nedir ve nasıl bulaşır ?
Kuduz asap sistemini etkileyen ve çoğunlukla kedi ve köpeklerde olan akut bulaşıcı bir hastalıktır. Virüs hastalanan hayvanın tükürüğünde bulunmaktadır ve başka bir hayvanı veya bir insanı ısırdığı takdirde hastalık, ısırdığı hayvan veya insana bulaşmaktadır.

Hastalığın oluşma süresi ne kadardır ?
Genellikle iki hafta kadar. Ancak bazı ender olaylarda kuduz, bir hayvan tarafından ısırıldıktan iki sene kadar geç bir vakit sonra alana çıkmıştır.

Kuduzun bulguları neleridir ?
Ateş, asaplılık, bunalım. Asaplılık hali hakimiyetsiz coşkuya ve izpazmozlara dönüşür. Tükürük akışı boldur ve boğaz eklemlerinde şiddetli sancılı spazmlar olagelmektedir. Vefat üç ile beş gün arasında kazanç. Boğaz eklemlerindeki spazmlardan su ve yutkunma fobisi gelmektedir. «Hidrofobi = Sudan fobi» ismi buradan gelmektedir.

Bir insanı ısıran köpeğe veya başka bir hayvana ne yapılmalıdır ?
İki hafta kadar bir vakit müşahede altında yakalanmalıdır. Şayet bu vakit içerisinde hayvan hasta olmaz veya can vermezse, hayvanın hastalanmadığına kanı getirilir ve sahibine geri verilir. Şayet hayvan hasta olursa öldürülmemeli fakat can vermesi beklenmelidir. Bu biçimde teşhis daha kolay elde edilmektedir. Hayvana otopsi yapılıp beyni tetkik edilince bu hayvanda kuduz olup olmadığı kesin biçimde tespit edilmiş olur.

Kuduz önlenebilir ve hakimiyet altına alınabilinir mi ?
Evet. Aylak kedi ve köpekleri tahrip etmekle, sahibi olan kedi ve köpeklere kuduz aşıları yaptırmakla.

Bir kedi ve köpek ısırığı nasıl rehabilitasyon edilmelidir ?
Beş ilâ on dakika vakitle su ve sabunla yıkamak yeterlidir. Daha Öncekinden tatbik edilen dağlama usulü günümüzde iyi bir rehabilitasyon metodu sayılmamaktadır.

Kuduza karşı tesirli bir aşı var mıdır ve ne zaman kullanılmalıdır ?
Evet. Kuduza karşı ve önleyici gayet tesirli bir aşı vardır. Ancak bazı hallerde zehirleyici yan tesirler icra edebileceğinden çok dikkatli kullanılması gerekmektedir. İnsanı ısıran hayvanda kuduz olduğu öğrenilmekteyse veya ısıran hayvan kaçmış olup bulunma-maktaysa şipşak kuduz aşısı yapılmalıdır. Şayet insanı ısıran köpeğin sıhhatli olduğu hipotez edilmekteyse ve onu müşahede etme imkânları varsa, o zaman bu hayvan on dört gün müşahede altında yakalanmalıdır. Şayet bu vakit içerisinde hayvanda rastgele bir hastalık arazı görülmezse ısırdığı şahsa aşı yapmak ihtiyacı kalmayacaktır. Köpek hasta olup can verirse ışınlan insanın muafiyet metoduna şipşak başlanmalıdır. Baytarlar, posta taşıyıcıları, çobanlar, arazide tatbikata çıkacak askerler ve izciler gibi yüksek tehlike grubuna giren şahısların bağışıklık kazanmaları için son aylarda yapılan deneyimler çok galibiyetli neticeler vermiştir. Bunlara bu bağışıklık temini için ördek embriyonundan geliştirilmiş bir önleyici aşı yapılmaktadır.

Isırılmadan sonra birkaç gün açı yapılmadan beklendiği takdirde kuduz sirayeti önlenebilir mi ?
Evet. Isıran hayvana ne olacağı görülünceye kadar kuduz aşısının yapılmasını ertelemekte bir risk yoktur.

Bir insan kuduza tutulduğu takdirde netice ne olacaktır ?
Kuduz yüzde surat öldürücü bir hastalıktır ve kuduran bir insanı kurtarmak için muhakkak bir metot mevcut değildir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.