Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Lekeli tuvaletler risk saçıyor

28.04.2021
26
Lekeli tuvaletler risk saçıyor

Uzmanlar kabızlığa tıbbi sebeplerin tesirinin çok az olduğunu, yapılan araştırmalarda çocukların yüzde 96’sının fonksiyonel sebeplerden dolayı kabız oldukları ortaya çıktı.

Talebe çağındaki çocuklarda yapılan araştırmalarda, çocukların lekeli tuvaletlere girmeme doğrultusunda meyli olduğu ve bu sebepten dolayı kabızlığın ortaya çıkabileceği vurgulandı.

82. Sene Devlet Sağlık Kurumu Başhekimi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Murtaza Yetiş, “Çocukların çok ufak bir kısmında kabızlık organik sebeplere bağlıdır. Yapılan araştırmalarda çocukların büyük bir çoğunluğunda kabızlığın fonksiyonel olduğu tanımlanmıştır. Fonksiyonel kabızlık dışkılamadan memnunsuz olan ve istemli olarak kakasını yakalayan çocuklarda görülür. Tuvalet eğitiminin beceriksizliği, perhizdeki farklılıklar, stres, tuvaletten sevmeme gibi nedenler buna neden olabilir” dedi.

Kabızlığı bulunan çocuklarda kumpaslı dışkılaşmayı sağlayacak şartların oluşturulması gerektiğine dikkat toplayan Yetiş, “Çocuk eğitilmeli, kumpaslı dışkılaması mükâfatlandırılmalı, tuvalete gitmemesine neden olan etmen lekeli tuvalet gibi ortadan kaldırılmalıdır. Tez etmeden her yemekten sonra tuvalete gitmesi sağlanmalıdır. Mükâfatlandırma yoluyla her yemekten sonra ve gece uyumadan olmak üzere toplam 3-4 kere tuvalete gitmelidir. Mektep çağı çocuklarında günde en az 2 kere tuvalete gitme sağlanmalıdır.

Motivasyon için çocuk psikiyatrisinden ya da psikologdan dayanak istenebilir. Bu evreyle beraber medikal yaklaşım sağlamak üzere çocuk doktorunun dayanağı alınmalıdır” biçiminde konuştu.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.