Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Mesele yalnızca antibiyotik mi?

18.03.2021
84
Mesele yalnızca antibiyotik mi?

Antibiyotik kullanımı için alınan kısıtlama temkinlerine karşın pek çok bakterinin hala mukavemetli olduğunu gösteren araştırmalar var. Prof. Dr. Önder Ergönül pek çok ülkenin de alarmda olduğunu belirtti.

KLİMİK Derneği Başkanı Prof. Dr. Önder Ergönül, antibiyotik kullanımı kısıtlanmasına rağmen antibiyotik mukavemetinin eksilmediğini aksine çoğaldığını kaydoldu.

İstanbul’da tertip edilen Antimikrobiyal İdare Sempozyumunda, Türkiye’nin antibiyotik kullanımında ön sıralarda yer aldığını ve bunun önlenmesi için sağlık kurumu bazında ehemmiyetli tedbirler alındığını andırdıran Ergönül, şöyle konuştu:

“2003 senesinde antibiyotiklerin sağlık kurumularda kullanılması kısıtlanmıştı. Alınan bu karar çok pozitif bir büyümeydi. Ancak buna karşın geçen 13 yılda antibiyotik mukavemetinin eksilmediğini bütün aksine çoğaldığını görüyoruz. Türkiye,Yunanistan, İtalya… Bu ülkeler bu mukadderatı paylaşıyor. Sağlık Kurumu orijinli enfeksiyonlarda hiçbir antibiyotiğin duyarlı olmadığı çok mukavemetli bakteriler var, muhteşem bir mesele. Dünyanın en ehemmiyetli hak sıhhati meselelerinden bir tanesi olarak tarif ediliyor. Bütün hükümetler tam ülkeler, ciddi bir alarm vermiş vaziyette dünya sıhhat teşkilatı dahil, gelecek en ehemmiyetli sıhhat meseleyi olarak ifade ediliyor.”

Çok kolay enfeksiyonlarda dahi mukavemetli bakteri olabildiğine değinen Ergönül, “Daha Öncekinden çok kolay ilaçlarla rehabilitasyon olabiliyorken hatta eczaneden gidip bir antibiyotik alıp kendini rehabilitasyon edebiliyorken, şu anda mukavemet mevzubahisi olduğu için verilen antibiyotikler işe yaramıyor, bu enfeksiyonu geçiren bireyler yoğun bakıma dahi alınmak zorunda kalınabiliyor.” dedi.

KLİMİK Derneği Antimikrobiyal Mukavemet Yönetimi Sempozyumu Başkanı Prof. Dr. Necla Tülek de son zamanlarda mevcut tüm antibiyotiklere karşı mukavemetli mikroorganizmalarla karşılaşıldığını dile getirdi.

Tülek, antibiyotiklerin çok yoğun kullanılması, usçu olmayan kullanımı, yalnızca rehabilitasyon emeli ile değil tarım, hayvancılık, endüstriyel alan gibi pek çok sektörde de hakimiyetsiz kullanımının seneler içinde mukavemet gelişimini süratlendirdiğini ifade etti.

Tülek, şunları kaydoldu:

“Antibiyotiklerin reçetesiz satılmaması çok ehemmiyetli bir büyümedir. Ne Yazık Ki pratikte meseleler devam etmektedir. Hala antibiyotikler endikasyon dışında kullanılmaktadır. Misalin grip ve eşi hastalıklarda antibiyotik kullanımının rehabilitasyona hiçbir katkısı yoktur. Eczanelerle işbirliği gerekmektedir. Türkiye’de en sık harcanan ilaçlar arasında senelerdir antibiyotikler birinci sırada. Takribî her üç reçetenin birinde antibiyotik yer almaktadır. Doğu ve Güneydoğu şehirlerinde her iki reçeteden birinde antibiyotik yer almaktadır. Konutlarda antibiyotik bulundurup kendiliğinden kullanmak hem hastaya hasar verecek hem de mukavemetin çoğalmasına yol açacaktır. Ulusun bu mevzuda aydınlatılması, bilinçlendirilmesi de ehemmiyet kazanmaktadır.” Anadolu Ajansı

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.