Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

05.05.2021
26
Sıtma

Sıtma nedir ? Dört tip asalaktan biriyle gelen bulaşıcı bir hastalıktır. Mikrobu taşıyan bir sivrisineğin ısırmasıyla veya sıtmalı birinden kan nakli yapılmasıyla gelmektedir. Sıtmanın teşhisi nasıl yapılır …

Sıtma nedir ?
Dört tip asalaktan biriyle gelen bulaşıcı bir hastalıktır. Mikrobu taşıyan bir sivrisineğin ısırmasıyla veya sıtmalı birinden kan nakli yapılmasıyla gelmektedir.

Sıtmanın teşhisi nasıl yapılır ?
Hastanın kan hücrelerinde bir sıtma asalağının bulunmasıyla. Sıtmalı bir bölgede bulunmuş olan şahısta periyodik titremeler ve ateş yükselmesi görüldüğü zamanlar bu hastalıktan kuşku edilmelidir.

Sıtmayı önleyici bir aşı var mıdır ?
Hayır.

Bu hastalık nasıl önlenebilir ?
Sivrisineklerin üremesi için bereketli yerleri ortadan kaldırılması veya hakimiyet altına alınmasıyla. Mikroplu sivrisineklerin bulunduğu öğrenilen yerlerde cibinlik, kapı ve pencerelerde sinek teli kullanılmasıyla. Bu biçimde hastalığı getirebilecek sivrisineğe karşı korunulmuş olunacaktır.

Sıtmanın tesirli rehabilitasyon yolu var mıdır ?
Evet. Olayların büyük çoğunluğu atabrin veya klorokin chloro-quine gibi ilâçlarla rehabilitasyon edilebilmektedir. Bunlar şimdi daha öncekinden kullanılmakta olan kininin yerini almışlardır. Son senelerde bu ilâçların da tesir göstermediği bir sıtma asalağı görülmüştür. Bu surattan yeni cins ilâçların bulunması için bilimsel araştırmalar devamlı devam etmektedir.

Sıtma bütün olarak rehabilitasyon edilmediği takdirde uzun müddet yineleme meyilleri gösterebilir mi ?
Geçmiş senelerde, sıtmalılar seneler süresince arada sırada sıtma nöbetlerini tutulurlardı.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.