Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

SU ÇİÇEĞİ

24.10.2021
29
SU ÇİÇEĞİ

Suçiçeği veya varisella, rastgele bir yaşta ortaya çıkabilen ancak en sık olarak çocuklarda görülen bir bulaşıcı hastalıktır. Bu hastalığın tipik özellikleri ateşle izlemesi ve tende ortaya çıkan kabartılardır. Bu kabartıların birkaç saat içinde, içi şeffaf akışkanla dolu kesecikler haline gelmesi ayırıcı özelliklerindendir.

Başlıca Nedenleri

Bu hastalık özellikle on yaşın altındaki çocukları etkileyen salgınlar biçiminde ortaya çıkar. Varisella zoster virüsünden kaynaklanır ve fantastik bir bulaşıcılığa sahiptir. Her ne kadar bu hastalığı geçirmekle yaşam boyu bağışıklık kazanılırsa da, virüs uyku halinde bekleyip daha sonra erişkinlik çağında kendini herpes zoster başka bir deyişle zona olarak gösterebilir.

Suçiçeğinin çocukluk cağındaki bulguları

Enfeksiyondan sonra 14 ila 21 günlük bir kuluçka devresi vardır ve daha sonra çocuk ateşlenir ya da hafif bir titreme görülür veya kusma ile sırt ve bacaklarda ağrı gibi şikayetlerle kendini daha hasta sezebilir. Hemen hemen ayni zamanda, sırt ve göğüste, bazen de alin etrafında ve daha seyrek kol ve bacaklarda çok rakamda kırmızı ve kaşıntılı kabartı oluşur. Bu kabartılar birkaç saat içinde şeffaf bir akışkanla dolu kesecikler haline kazanç. Bu keseciklerin görülmesi birkaç gün devam eder ve ikinci günden itibaren içerikleri cerahate dönüşüp, bir iki gün içinde patlayabilir ya da kuruyup büzüşerek tepelerinde kahverengimsi kabuklar oluşur. Bu minik kabuklar bir haftaya varmadan pullanarak dökülür ve iyileşme tamamlanır.

Hasta çocuk döküntünün görülmesinden itibaren bir hafta sureyle ya da kesecikler kuruyuncaya değin bu hastalığı geçirmemiş çocuklardan tecrit edilmelidir. Ancak kabukların dökülmesini beklemeye gerek yoktur.

Kış ve ilkbaharın ilk ayları suçiçeğinin yaygın olarak görüldüğü aylardır. Erişkinler ve ergenlik çağındakiler, çocuklara mukayeseyle daha ağır hastalık tehlikeyi altındadırlar. ağrı, ateşin suresi, kırıklık, kaşıntı gibi bulgular daha şiddetli olur, döküntü daha geniş alana dağılır ve daha uzun surede iyileşir ve hastalığın seyri daha uzun olur. Ayrıca, suçiçeği olan erişkinler ve gençler için şiddetli karmaşıklık tehlikeyi daha yüksektir.

Suçiçeği Tedavisi

Tedavi hem bulgulara müteveccih hem de faktöre müteveccih yapılabilir. Bulguları rahatlatmak için antipretikler ya da sistemik antihistaminikler kullanılabilir. bağışıklık meseleyi olan ya da enfeksiyon ve karmaşıklıkları açısından tehlike altında bulunan çocukların Varicella zoster enfeksiyonu rehabilitasyonunda antiviral casuslar kullanılabilir. Uygulama döküntülerin ortaya çıkmasını takiben ilk 24 saat içinde ve 2 yaşından büyük çocuklarda yapılmalıdır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.