Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Tetanos

05.05.2021
35
Tetanos

Tetanos nedir ve nasıl alana kazanç ? Adale kasılmaları ve izpazmozlar alana getiren akut bir enfeksiyondan ileri gelen bir/hastalıktır. Çene adalelerinin kilitlenmesinden bazen bu hastalığa çene …

Tetanos nedir ve nasıl alana kazanç ?
Adale kasılmaları ve izpazmozlar alana getiren akut bir enfeksiyondan ileri gelen bir/hastalıktır. Çene adalelerinin kilitlenmesinden bazen bu hastalığa çene kilitlenmesi de denir. Hastalık fazla soğuk ve fazla sıcakta senelerce zamanla yaşayabilen bir basilden ileri gelmektedir. Bu basil hareketsiz «sporlar» alana getirmekte ve bunlar insan bedenine girdikten sonra canlanmaktadırlar.

Tetanos insana nasıl berişir ?
Bu mikrop dünyanın her tarafında, özellikle hayvan veya insan dışkılarıyla karışmış topraklarda bulunmaktadır. Yaralar, özellikle delinmiş yaralar, tetanosun büyümesi için en ergonomik yerlerdir. Mikrop beyin ve omuriliğe tesir eden bir zehir geliştirmektedir. Bu zehir adale ve eklem kasılmalarına, izpazmoz hallerine neden olmaktadır.

Tetanosun büyüme süresi ne kadardır ?
Beş ile on gün arası, ama bazı hallerde iki gün ile iki ay arası da zamanbilmektedir.

Tetanos teşhisi nasıl konur ?
Yaralanma veya operasyon hali inceden inceye gözden geçirilir. Yara irinlidir ve irinin kültürü teste tâbi yakalandığı zaman tetanos mikrobu bulunur. Belirtiler menenjit, kuduz ve başka hastalıklarla benzerlik taşıdığından bunlardan ayırt edilmesi lüzumludur.

Tetanos nasıl önlenebilinir ?
Şunların yapılmasiyle:
a. Tetanos toksoid – Yaralanmaları olası olan bahçıvanlar,
çiftçiler, askerler, makinistler, çocuklar ve atletlere bağışıklık
kazanmaları için yapılır.
b. Tetanos antitoksini TAT — Pasif bağışıklık temini için. Bir yaralanma olduğu zaman bu kısa bir zaman için korunmayı temin edecektir.

Tetanos gelişmişse vaziyet neyi gösterecektir ?
Rehabilitasyona başlamanın çabukluğuna bağlıdır. Çok gençlerde ve çok yaşlılarda vefat oranı oldukça yüksektir. Öbürlerinde vefat oranı yüzde 50 ile yüzde 100 arasında değişir. Şayet hasta ilk dokuz ilâ on günü atlatırsa iyileşme kısmetleri çoğalmış demektir.

Tetanos rehabilitasyonu nasıl yapılır ?
a. Büyük dozajlarda antibiyotik verilmesi.
b. Büyük dozajlarda tetanos anti-zehirli maddeyi verilmesi.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.