Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Tularemi

05.05.2021
78
Tularemi

Tularemî nedir ve nasıl bulaşır ? Bir basil ile bulaşarak gelen akut bir hastalık olup bulguları tende yara veya ülserlerin alana gelmesidir. Hastalık karahumma nöbetine eşliği …

Tularemî nedir ve nasıl bulaşır ?
Bir basil ile bulaşarak gelen akut bir hastalık olup bulguları tende yara veya ülserlerin alana gelmesidir. Hastalık karahumma nöbetine eşliği olan yüksek ateşle gelmektedir. Yabanî hayvanlarda özellikle tavşanlarda görülen bir hastalıktır. Kan emen böcekler tarafından çevreye bulaşmaktadır. Son on sene içerisinde bu hastalığa tetanostan fazla tesadüfülmüştür.

İnsanlar bu hastalığa nasıl tutulur ?
Bu hastalık genellikle avcılarda, tavşan teni veya başka hayvan tenleri yüzen kasaplarda, mikroplanmış tavşanlara elleyen ya da . besleyen çiftçi ve laboratuvar emekçilerinde tesadüfülmektedir.

Tularemi nasıl önlenebilir ?
Yabanî tavşan veya başka kemirgen hayvanlara ellerken çok dikkatli olmakla. Bu hayvanların kürklerinden kenelerin ayıklanmasına umursanmalı ve keneler tarafından ısırılmamak için lüzumlu kıyafetler kullanılmalı. Yenecek olan rastgele bir av etinin iyice kaynatılması da lüzumludur.

Tularemiye karşı tesirli bir aşı var mıdır ?
Evet, ancak tesirli olabilmesi için temastan en az üç hafta evvel yapılması gerekmektedir. Avcılar, kasaplar, çiftçiler ve laboratuvar emekçileri, bu gibi hayvanlarla temasları olanlar bu önleyici aşıyı yaptırmaları gerekmektedir.

Tularemi nasıl rehabilitasyon edilir ?
Streptomisin genellikle hastalığı hızla geçirir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.