Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

YENİ TİP KORONAVİRÜS BULGULARI NELERDİR?

18.03.2021
83
YENİ TİP KORONAVİRÜS BULGULARI NELERDİR?

Yeni tip koronavirüs tek bir şahıstan başlayarak tüm dünyaya dağılmış bir salgındır. Bu süreçte milyonlarca birey enfekte olmuştur ve hala yeni olaylar görülmeye devam etmektedir. Pandemi müddetince sıkça karşılaşılan suallerin yanıtlarını yeni tip koronavirüs yazımızda bulabilirsiniz.

Yeni Tip Koronavirüs Nedir?

Koronavirüsler; soğuk algınlığı, nezle, SALLA Şiddetli Akut Solunum Yolu Belirtiyi, MERS Ortadoğu Solunum Yolu Belirtiyi gibi hastalıklara neden olan bir virüs ailesidir. 2019 senesinin sonlarına doğru, Çin’in Wuhan kentinden başlayan bir salgına neden olan yeni tip koronavirüs belirlenmiştir. SALLA-CoV-2 olarak adlandırılan yeni tip koronavirüs, insanları enfekte ederek Covid-19 hastalığına neden olur. Hastalığın Wuhan’dan başlayarak tüm dünyayı tesiri altına alması neticeyi, Dünya Sıhhat Teşkilatı WHO 2020 Mart ayında pandemi bülten etmiştir.

Yeni Tip Koronavirüs Bulguları Nelerdir?

Yeni tip korona virüsün neden olduğu Covid-19 hastalığı, şahısları değişik biçimlerde etkileyebilir. Bazı şahıslarda oldukça hafif bulgular görülürken bazı şahıslarda semptomlar şiddetli olabilir.

Yeni tip koronavirüs bedene alındıktan 2-14 gün sonra bulgular ortaya çıkmaya başlar. Virüsün bedene alınmasıyla bulguların başlaması arasındaki zamana ise kuluçka yarıyılı inkübasyon periyodu denir.

Covid-19’da sık görülen bulgu ve belirtiler:

·       Ateş

·       Öksürük

·       Bitkinlik

·       Tat ve koku kaybı

·       Soluk darlığı

·       Adale sızısı

·       Titreme

·       Boğaz sızısı

·       Burun akıntısı

·       Baş sızısı

·       Göğüs sızısı

·       Kırmızı göz konjonktivit

·       Bulantı, kusma

·       İshal

·       Döküntü

olarak sıralanabilir.

Covid-19 hastalarında bu bulgulardan bir ya da birkaçı görülebileceği gibi hiç bulgu göstermeyen hastalar da olabilir. Ender de olsa bazı Covid-19 hastalarında da bu bulgular arasında yer almayan değişik semptomların görülmesi mümkündür.

Covid-19 bulgularının şiddeti hastadan hastaya farklılık gösterir. Bazı hastalar rahatsızlığı basit ve seri atlatırken bazı hastalar da Covid-19’u ağır geçirebilir. Hastalığı hafif başlayan bir grup hastada; bulguların giderek şiddetlendiği, gün geçtikçe ağırlaşan bir tablo da görülebilir.

Covid-19 genellikle, ileri yaş grubunda yer alan şahıslarda daha şiddetli semptomlara neden olur. Kronik tıbbi bir rahatsızlığı olan bireylerde de Covid-19 ağır izleyebilir. Hastalığın ağır geçmesine neden olan vaziyetler:

·       Kalp yetmezliği, koroner atardamar hastalığı gibi ciddi kalp rahatsızlıkları

·       Kanser

·       Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı KOAH

·       Tip II Diyabet

·       Obezite

·       Sigara Kullanımı

·       Kronik böbrek hastalığı

·       Orak hücreli kansızlık

·       Uzuv nakli sebebiyle bağışıklık sistemi baskılayıcı ilaç kullanımı

·       Astım

·       Karaciğer hastalığı

·       Kistik fibrozis gibi kronik akciğer hastalıkları

·       Yüksek tansiyon

biçiminde sıralanabilir.

Yeni tip koronavirüsle enfekte olmuşsanız ve

·       Soluk almada güçlük

·       Devamlı göğüs sızısı

·       Açıkgöz kalamama, şuur fluluğu

·       Dudaklarda morarma

gibi bulgularınız varsa en yakın sıhhat kuruluşuna müracaat etmeniz gerekir.

Yeni Tip Koronavirüse Karşı Aşılar Tesirli mi?

Yeni tip koronavirüse karşı dünya çapında çok rakamda işletme aşı geliştirme çalışması yapmıştır. Bunun neticesinde muayenehane testleri zaferle bitiren aşıların; tehlikesiz ve tesirli oldukları gösterilmiştir. Üretilen aşılar, değişik ülkelerce satın alınmış ve çok rakamda ülkede sıhhat çalışanları başta olmak üzere yaygın aşılanmaya başlanmıştır.

Yeni tip koronavirüs, hala değişinime uğramaya ve değişmeye devam etmektedir. Bu değişinimlerin, virüsün bulaşıcılığını artırdığına dair iddialar vardır. Aşıların, değişinim geçiren koronavirüs üzerinde tesirsiz olduğuna dair bir bilgi mevcut değildir.

Yeni Tip Koronavirüse Tedbir Olarak Ne Yapılabilir?

Yeni tip koronavirüs, yakın temas ya da virüsle enfekte damlacıklar aracılığıyla insanlar arasında dağılabilir. Virüsün cemiyet içindeki yayılımını önlemek ve salgını hakimiyet altında yakalayabilmek için uzmanlar tarafından yeni tip koronavirüs temkinleri tanımlanmıştır. Bu önlemler kapsamında fert olarak herkesin uyması gereken bazı kaideler vardır. Bunlar:

·       Kalabalık etraflarda öteki bireylerle araya en az 1.5-2 metre mesafe koymak

·       Elleri sık sık sabunlu suyla en az 20 saniye olacak biçimde yıkamak ya da en az %60 oranında içki kapsayan dezenfektan ile arınmak

·       Dışarı çıkarken maske takmak

·       Aksırma veya öksürme gibi vaziyetlerde ağzı ve burnu peçete ya da dirsek ile kapatmak

·       El ile göz, surat gibi bölgelere değmemek

·       Hastalanan bireylerle ortak havlu, tabak, kadeh gibi eşyaları kullanmamak

·       Kapı kolu, elektrik düğmeleri gibi sık kullanılan yerleri dezenfekte etmek biçiminde sayılabilir.

Kişisel hijyene ve mesafeye dikkat etmek, sizin ve beğendiklerinizin pandemi yarıyılını daha rahat atlatmanıza takviyeci olabilir. Bu süreçte bağışıklık sistemini eforlu yakalamak ismine beslenmenize de dikkat etmelisiniz. Bazı vitamin ve minerallerin noksanlığı, Covid-19’un daha ağır geçirilmesine yol açabilir. Vitamin ve mineral beceriksizliğini önlemek için balanslı ve kumpaslı beslenmek ya da yiyecek dayanakları kullanmak bereketli olacaktır. Sıhhatlı günler dileriz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.