Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Ürtiker kurdaşen

09.11.2021
22
Ürtiker kurdaşen

Ürtiker kurdaşen, ciltte alana gelen genellikle kaşıntılı, yuvarlak veya oval şişliklerdir. Bazen kırmızı olmakla beraber, herzaman böyle olmak zorunda değildirler. Ürtiker plakları, tendeki allerji ile alakalı hücreler mast hücreleri histamin ismi verilen ve kılcal damarlardan akışkan sızmasına neden olan maddeleri salgılarlar. Damarlardan sızan bu akışkanlar tende birikirler ve belirtilen şişliklere neden olurlar.

Çoğu insan bu şişlikleri gördüğünde alerjik bir tepkinden şüphelenirler. Ancak ürtiker plakları bazen sıcak, soğuk, güneş ışığı, egzersiz, stres, cildin bir bölgesine uzun süreli tazyik uygulanması, ateş veya çok sıcak banyoya bağlı cildin sıcaklığında ani çoğalış veya cildi tahriş eden kimyevi bir madde kozmetik bir madde veya sabun gibi gibi fiziksel kaynaklı faktörler de ürtiker gelişimne neden olabilir. Ürtiker plakları tüm bedeni ilgilendiren allerjik bir tepkinin de bulguları olabilir:

– Solunumla alınan alerjenler: polenler, hayvan tüyleri, küfler

– böcek ısırıkları özellikle arı, bazı ilaç enjeksiyonları

– gıdalar : fındık-ceviz gibi gıdalar, balık ve deniz mahsulleri, süt mahsulleri, besin katkı maddeleri, penisilin veya aspirin gibi ilaçlar.

İnsanların takribî %20 sinde hayatları boynca en az bir defa ürtiker büyümektedir. En sık ürtiker kollanan yaşlar 20-30 yaşlar arasıdır. Seyrek, tüm bedeni etkileyen ve hayatı tehdit eden ebattaki anaflaktik şok ismi verilen alerjik vaziyetlerde de ürtiker ortaya çıkar. Bazı gidişatlarda, ürtiker plakları 6 hafta veya daha fazla müddet kalabilir ve kronik idiyopatik ürtiker ismi verilir. Sıklıkla, kronik ürtikerin sebebi bulunamaz, ve bir müddet sonra kendiliğinden geçer.

Belirtiler

Ürtiker plakları, beyazımsı veya et renginde şişkinlikler olarak kollanırlar; bazen kımızı bir bölge ile çevrilirler eritem. Tipik olarak yuvarlak veya ovaldirler, sıklıkla kaşınırlar. Büyüklükleri değişkendir ve bazen çok büyük alanlar oluşturabilirler. Her hangi bir cilt bölgesinde ortaya çıkabilirler, acnak sıklıkla kol ve bacaklarda görülür. Çoğu ürtiker plakları kısa müddette ortadan kaybolur, ancak hasta aynı gidişata maruz kalıyorsa 24-72 saatlik zamanlarda yeni alanlar ortaya çıkmaya devam edebilir.

Şayet ürtiker tüm bedeni ilgilendiren alerjik bir tepkinin ilk bulguları olarak gelişmiş ise büyüyebilecek öteki belirtiler şunlardır: dilde, dudaklarda ve yüzde şişme, solunum eforluğu, şuur fluluğu, göğüste daralma / sıkışma hissi. Bu bulguların incelenmesi ve büyüdüğünde acilen sağlık ünitesine başvuru etmek ehemmiyetlidir zira bunlar anaflaktik şok habercisi olabilir.

Tanı

Muayeneye ve gerekirse alerjik ten testlerine göre tanı konur.

Fazla yaygın olmayan ürtiker plakları genelde 8-12 saatte ortadan kaybolurlar. Ancak faktör ortadan kalkmadığı sürece tekrarlayabilir.

Korunma

Sizde ürtikere neden olan gidişatları tespit etebildi iseniz, bunlardan uzak durarak ürtikerden korunabilirsiniz.

Tedavi

Losyon veya krem cinsi bir antihistaminik ilaç ve ilave olarak antihistaminik tablet veya enjeksiyon lüzumlu olabilir. Şayet genel bir alerjiden şüphelenilmiyorsa kaşıntıyı geçirmek yeterli olabilir. Lüzumlu görülürse daha ileri rehabilitasyonlar uygulanabilir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.