Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Çocuklara illet hastalık Aşısı Uygulanacak

19.08.2021
76

HPV virüsüne karşı kullanılan aşının 11-12 yaş grubu için, bir sene içerisinde aşı takvimine alınacağı bildirildi.

  Rahim ağzı illet hastalıkinin mesulü HPV virüsüne karşı kullanılan aşının, bir sene içinde aşı takvimine alınacağı belirtildi. Türk Alman Jinekoloji Derneğinin Antalya’da tertip ettiği kurultayda konuşan Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Faruk Köse, HPV aşısının 1 sene içinde Sağlık Bakanlığı’nın aşı takvimine alınacağını ve aşının 11-12 yaş gurubundaki çocuklara uygulanacağını söyledi.

   Türkiye’de her sene bin 400 etrafında kadına rahim ağzı illet hastalıki tanısı konulduğunu bunlardan takribî 600’ünün hayatını yitirdiğini kaydolan Prof. Dr. Köse, “Human Papilloma Virüs HPV” rahim ağzı illet hastalıkinin en ehemmiyetli sebebi. Cinsel yolla geçen bu virüs, kadınların yüzde 80’inde yaşamının bir evresinde görülüyor. Virüsün görüldüğü kadınların yüzde 1-3’ünde illet hastalıke neden oluyor. illet hastalıke tutulan kadınların da yüzde 60’ı ilerlemiş bir safhada veya rehabilitasyon edilemeyecek gidişatta karşımıza geliyor” dedi.

Teşhisi seneler evvelinde konulabilir

   Rahim ağzı illet hastalıkinin tarama ve aşıyla önlenebileceğinin altını çizen Prof. Dr. Köse, şöyle konuştu: “Dünya Sağlık Teşkilatı DSÖ, sütun ve meme illet hastalıkiyle birlikte rahim ağzı illet hastalıki taramalarını gerekli kılıyor. Zira bu illet hastalık cinsi, 15-20 sene evvelinden tespit edilebilir ve aşıyla engellenebilir. Ancak Türkiye’de 10 kadından 1’i kumpaslı kadın hastalıkları uzmanına gidiyor ve 20 kadından yalnızca bcerahate simir testi yapılıyor. 30-65 yaş arası kadınların 5 senede bir tarama yaptırmasını öneriyoruz”

   Rahim ağzı illet hastalıkini önleyici HPV aşısının Türkiye’de istenilen seviyede kullanılmadığına değinen Prof. Dr. Faruk Köse, “Bunun en büyük sebebi aşının fiyatını insanların cebinden ödemesidir. Aşı 3 doz biçiminde yapılıyor. Her bir doz 225 TL. Toplam 700 TL’yi buluyor. Bu mevzu Sağlık Bakanlığı aşı komisyonunda görüşülüyor. HPV aşısı 1 sene içinde aşı takvimine alınacak. Aşı, 11-12 yaş gurubundaki çocuklara uygulanacak. Toplu alımlarda maliyetinin 15 TL’ye kadar düşeceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

KAYNAK:İHA

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.