Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kadınların yaşamını karartan ağrılar

29.05.2021
57

Jinekolojik ağrılar adet evveli, cinsel ilişki sırasında dinlenen ağrılar kadınların sağlık meseleleri içinde çoğunlukla bakımsızlık ediliyor. Kadınların yaşam niteliğini bozsa da üzerinde fazla durulmuyor. Jinekolojik hakimiyetlere …

Jinekolojik ağrılar adet evveli, cinsel ilişki sırasında dinlenen ağrılar kadınların sağlık meseleleri içinde çoğunlukla bakımsızlık ediliyor. Kadınların yaşam niteliğini bozsa da üzerinde fazla durulmuyor.

Jinekolojik hakimiyetlere ne zaman başlanmalıdır?
Genç kızlığa ilk adım olarak nitelenen adet görme başlangıcında bireyin ilk jinekolojik değerlendirmesinin yapılması ideal. Ancak bunun reelleşmediği gidişatlarda en geç cinsel faallik kazanıldığında ilk cinsel ilişki yapılacak jinekolojik değerlendirme, gerek sağlık meselelerinin erken tespit etilmesi gerekse hastanın daha sonraki yaşamında lüzumlu gözetici bilgi ve tekliflerin verilebilmesi açısından önerilir.

Hangi sıklıkta jinekoloğa gidilmelidir?
Rastgele bir şikayeti olmayan her kadın senede bir defa jinekolog hakimiyetine müracaat etmeli. Bunun yumurtalık ve rahim ağzı illet hastalıklerinin erken tanısından, henüz bulgu vermemiş hastalıkların bulunmasına kadar rakamsız bereketleri mevcut.

Ağrılar nelerden kaynaklanır?
– Rahim dışı sebeplere bağlı ağrılar: Rahim içini döşeyen dokuların rahim dışında yerleşmesi ve adet sırasında aynen rahim içi gibi büyüme ve kanama göstererek ağrıya neden olduğu ‘endometriosis ’ hastalığı, karın içinde daha evvel geçirilmiş enfeksiyonlar ya da cerrahilere bağlı yapışkanlıklar, yumurtalık kistleri, yumurtalık urları, dış hamilelik, rahim ve/veya tüplerin iltihabi hastalıkları, yumurtalığın doğumsal rahatsızlıkları ve pelvik varis olarak adlandırabileceğimiz dolaşımsal bozukluklardan kaynaklanır. Ayrıca adenomyosis rahim içi bezlerin rahmin adale katmanları arasında yerleşmesi, kronik rahimiçi irini, yumurtlama ve hormonal farklılıklara bağlı ağrılar, rahim ağzı darlık/yapışkanlıklarına bağlı ağrılar, rahim ya da rahim ağzındaki polipler, myomlar, spiral varlığı ve pelvik relaksasyon dediğimiz faize uzuvları bölgesinde adale ve destek dokularının esneme ve eskimesine bağlı olarak alana gelen sarkmalar…

– Rahim dışı nedenler: Ürolojik kaynaklı olanlardır. Mesane urları, kronik idrar yolları cerahatleri, mesanenin muhtelif sebeplere bağlı iltihabi gidişatları, idrar yolu taşları ve bazı mesaneye ait asapsal nedenler bunların başlıcaları.

– Adale iskelet sistemine ait olanlar: Karın ön duvarının adale ağrıları, omurga problemleri, duruş bozuklukları, muhtelif fıtıklar ve adalelerin hastalıkları bunlardan kimileri… Pelvik ağrı sebepleri incelenirken usta yakalanması gereken bir öbür kaynak da sindirim sistemi… İnce ve kalın bağırsakların urları, bağırsak tıkanıklıkları, kolitler, divertiküller ve öbür bazı sindirim problemleri hastaya kasık ve karın ağrısı şikayeti duyurabilir.

Bulguların görmezden gelinmesinin neticeleri ne olur?
Yalnızca hastanın yaşam niteliğini bozmakla kalmayıp yaşamını tehdit eder ebatlara varabilir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.