Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Trikomonas Vajinalis

08.05.2021
22

Trikomonas yalnızca cinsel temas ile geçmez. Misalin tuvalet klozetlerinde 45 saat kadar canlı kalabildiği gösterilmiştir. Eş biçimde ıslak çamaşırda 24, semende ise 6 saat canlılığını …

Trikomonas yalnızca cinsel temas ile geçmez. Misalin tuvalet klozetlerinde 45 saat kadar canlı kalabildiği gösterilmiştir. Eş biçimde ıslak çamaşırda 24, semende ise 6 saat canlılığını korur. Hamileliğinde enfekte olan annelerden doğan bebeklerden %5′i doğum esnasında asalağı kapar fakat bir vakit sonra yenidoğanda östrojen bulunmadığı için kendiliğinden enfekte olmadan geçer.

T.vajinalis enfeksiyonu çoğu defa anaerob ismi verilen ve oksijensiz etrafta üreyebilen bakterilerle beraber bulunur. Bu gidişat vajinanın pH değerini değiştirerek trikomonas için ugun tabanı hazırlar.

Bulgular
Trikomonas enfeksiyonu %80 oranda bulgu vermez.Bulgu varlığında hemen hemen tam vajinal enfeksiyonlarda olduğu gibi en sık görülen belirti akıntıdır. Tipik akıntı sarı-yeşil renkli, köpüklü bir tiptedir.Ancak hastaların bir kısmında akıntı değişik biçimlerde olabilir.%10 hadisede ise bu akıntıya makûs bir koku eşlik eder. Seyrek kaşıntı ve idrar yaparken yanma olabilir. Vulvada şişlik ve kızarıklık olabilir. Tetkikte ise rahim ağzında çilek görünümü olarak adlandırılan minik kanama odaklarının olması trikomonas için tanısal değer taşır. Cinsel ilişki sonrasında vajinal kanama görülebilir. Bazı gidişatlarda ise enfeksiyon faal halde değildir. Birey yalnızca taşıyıcıdır.

Trikomonas enfeksiyonunda görülen vajinal akıntı
Tanı
Trikomonas teşhisi, jinekolojik tetkik ve alınan akıntı misalinin direk mikroskop altında araştırılması ile konur. Mikroskop altında hareketli trikomonasların görülmesi tanı için lüzumludur. Ayrıca bazen başka bir sebeple alınan servikal smearda da da trikomonaslar tespit etilebilir.

Trikomonas enfeksiyonunda
servikste çilek görüntüsü

Rehabilitasyon
Rehabilitasyonda hem sistemik ilaçlar hem de yerel ovüller kullanılır. Trikomonasda eş rehabilitasyonunun da yapılması iyileşme oranlarını çoğaldırır. Rehabilitasyon vaktince prezervatif kullanılması oldukça bereketli olur.

Mycoplasma ve ureaplasma enfeksiyonları
Mycoplasma ve ureoplasma tabiatta yaşayan öğrenilen en minik tekhücrelilerdir. Öbür mikroorganizmalardan değişik olarak bir hücre duvarı kapsamazlar. Bu özellikleri sebebiyle tesirleri genellikle hücre duvarı üzerinde olan pek çok antibiyotiğe karşı mukavemetlidirler. Yeniden aynı özellik sebebi ile mikrobiyolojik analizlerde kullanılan gram boyması gibi bazı laboratuvar tahlilleri bu mikroorganizmalar üzerinde uygulanamaz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.