Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Vajinal Trikomoniazis

22.04.2021
15

Bayanlardaki patolojik vajinal akıntıların en ehemmiyetli nedenlerinden birisi de trikomoniazis ismi verilen hastalıktır. Bu hastalığın faktörü olan “Trikomonas vajinalis” mikroskopik bir canlı olup bakteri ya …

Bayanlardaki patolojik vajinal akıntıların en ehemmiyetli nedenlerinden birisi de trikomoniazis ismi verilen hastalıktır. Bu hastalığın faktörü olan “Trikomonas vajinalis” mikroskopik bir canlı olup bakteri ya da virüs değildir. İlk kere 1836 senesinde belirlenen organizma ovoid biçimde bir prbitkiozoon ’dur.

Tirkomoniazis dolayısı ile paraziter bir enfeksiyon olarak nitelendirilir. Bu sebeple genel kanının aksine antibiybitkiiklerin rehabilitasyonda yeri yoktur.

Trikomonas cinsel ilişki ile bulaşabilen hastalıklar grubuna girmektedir. Rastgele bir yakınması olmayan asemptomatik hastalarda %5-15 oranında vajinada T.vajinalis bulunur. Enfekte hastaların %37′sinde trikomonas ile beraber gonore ’de bulunur. Hasta bayanların ise takribî yarısının eşinde hastalık faktörü izole edilebilir. Bayanların %25′i yaşamlarının rastgele bir yarıyılında bu enfeksiyona tutulurlar.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.