Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

4 kan grubu, 4 perhiz, 4 hadi başlayın!

04.04.2021
66
4 kan grubu, 4 perhiz, 4 hadi başlayın!

D’adamo’nun kitabı, kan grupları ile alakalı bazı enteresan ve asıl bilgileri hakikatinde hiçbir esası olmayan us dışı iddialarla har­manlamaktadır. Bunların çoğu netlikle yanlıştır. İnsan fizyolojisini iyi …

D’adamo’nun kitabı, kan grupları ile alakalı bazı enteresan ve asıl bilgileri hakikatinde hiçbir esası olmayan us dışı iddialarla har­manlamaktadır. Bunların çoğu netlikle yanlıştır.
İnsan fizyolojisini iyi kavramadığını gösteren bir hayli yanlış ve bilimsel olmayan iddiada bulunmaktadır. Bkkisel yağ gibi şişmanlatıcı, bol kalorili besinler, A grubu kana sahip birey­lerce harcandığında kilo kaybına takviyeci olur mu? Bu bireyler, değişik kan gruplarına sahip bireylerin uyduğu ilk termodinamik yasasına uymamakta mıdırlar? D’adamo’nun dediği gibi, onu hazmetmek için yeteri kadar asit salgılamadığımızda et kilo alınmasına mı neden olur? Bu iddiaların çoğu, insan fizyolo­jisi mevzusunda kabul edilmiş olan kavramlara terstir; ayrıca D’adamo destekleyici ispat sunmadan barbar kuramlar atmak­tadır ortaya. Misalin, mide tarafından salgılanan asit ölçüyü kan grubuna mı bağlıdır? Bu bilimsel olarak incelenmiş mi­dır? Bunu ispatlayan hiçbir araştırma sunulmamaktadır.
D’adamo’nun azıcık esas fizyoloji çalışması gerekiyor; zira asitler zati proteini hazmetmez. Proteini pepsinler sin­dirir.
Midenin mukoz çeperle kaplı iç yüzeyindeki bezler, inaktif bir protein olan pepsinojeni kapsar. Gastrin ve sekretin hor­monları, pepsinojenin mideye salınımını tetikler. Burada hid-roklorik asitle karışan pepsinojen, etkin enzimi olan pepsine dönüşür. Asit yalnızca, ideal pH’ı 2-4 arası yaratarak pepsino­jeni harekete geçirir ve onu etkin formu olan pepsine dönüş­türür. D’adamo’nun iddia ettiği gibi, belirli kan grupları daha az ya da daha çok asit salgılayabilseydi, bunun hayvansal proteini hazmetme hüneri üzerinde hiçbir tesiri olmayacaktı. Yaşlılar hariç, midedeki asit seviyesinin düşük olması çok az görülen bir vaziyettir. Bireylerin, pepsinojeni pepsine dönüştürmek için mide pH seviyesini düşürmek üzere yeterli asit salgılayamamaları neredeyse hiç dinlenmemiş bir vaziyettir. Yeterince mide asidine sahip olmadığı mevzusunda kaygılanan bir birey gastrin serumu alabilir; bu, hipoklorhidria ya da mide asidinin az olup olmadığı mevzusunda emin bir teşhis usulüdür.
D’adamo’nun iddiasının aksine, gastrik asit salınımının az olduğu AB grubu kana sahip olmak dahi et yemeyi daha şiş­manlatıcı hale getirmezdi. Tamamen hazmedilmemiş proteinler alt inecek ve bağırsaklardaki bakterilerce ufalanacaktır. Bu, amino asitlerin emilimini eksilterek kalori ve kilo kaybına takviyeci olur, kilo alımına değil.
0 grubu kana sahip şahıslarda, D’adamo’nun iddia ettiği gibi, iyodin yapımı yeterli olmadığından dolayı tiroid fonksi­yonunun az olması meyli mi görülmektedir? Birincisi, iyodin dahil hiçbir mineral bedenimizde üretilmez. Değişik mineraller gibi iyodin de yediğimiz gıdalardan emilir. Şayet bu yanılgı yeterince makûs değilse bir de şunu öğrenil: 0 grubu kana sahip olanlarda tiroid işlevlerinin az olma meyli gösterdiği iddiasıyla alakalı olarak bulabildiğim tek tıbbi çalışma, bunun bütün tersini söylemekteydi. 0 grubu kana sahip şahıslarda fazla tiroid işlevinin daha sık görüldüğü, düşük tiroid fonksi­yonunun ise A grubu kana sahip şahıslarda daha sık görüldüğü bulunmuştur. Ayrıca, D’adamo tuz ve karaciğer gibi gıda­lerin kan grubu 0 olan şahıslarda kilo kaybına takviyeci oldu­ğunu söylemektedir. Bunda ciddi midir?
Onun kusurlarını ve yetersizliklerini anlatmaya sayfalarca devam edebiliriz; ama hakikat mevzu, mevzubahisi kitabın ciddiye alınamayacak kadar yanlış olduğudur. Bazı kan grupları ve genetik tehlike arasındaki asıl ilişkiye karşın, hepimizin muhtemel olduğunca gıdalar ve fitokimyasallar açısından eforlu bir perhiz uygulayarak kalp krizi ve kanser tehlikesini en aza indirmemiz gerekmektedir. D’adamo’nun beslenme nasihatleri netlikle bilime direnmemektedir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.