Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Arıtılmış edilmemiş karbonhidratlar kilo kaybına dayanakçı olur

11.04.2021
50
Arıtılmış edilmemiş karbonhidratlar kilo kaybına dayanakçı olur

Vücutlanmız karbonhidratlara tam maddelerden daha fazla gereksinim dinler. Adale hücreleri ve beyin karbonhidratlarla çalışır­lar. Natürel hallerinde harcandıklarında, karbonhidrat açısından zengin yiyecekler, yağlı, işlenmiş ya da …

Vücutlanmız karbonhidratlara tam maddelerden daha fazla gereksinim dinler. Adale hücreleri ve beyin karbonhidratlarla çalışır­lar. Natürel hallerinde harcandıklarında, karbonhidrat açısından zengin yiyecekler, yağlı, işlenmiş ya da hayvansal yiyeceklere göre daha az kalorilidirler ve çok liflidirler.

Yağın bir gramında takribî 9 kalori bulunur, oysa protein ve karbonhidratın bir gramında takribî 4 kalori vardır. Bu sebeple, taze meyve ve fasulyegil gibi yüksek karbonhidratlı yiyecekler yediğinizde daha fazla yiyebilir ve yeniden de kalori alımınızı oranla düşük yakalayabilirsiniz. Karbonhidrat açısından zengin, arıtılmış edilmemiş gıdalardaki yüksek lif oranı, ken­dinizi daha doymuş sezmenizin ve canınızın daha fazla besin sürüklememesinin ehemmiyetli bir sebebidir.

Genellikle, natürel karbonhidratlara ilave edilen az ölçüdeki arıtılmış katı ya da akışkan yağlar onları şişmanlatıcı hale getirir. Misalin, bir su kadehi miktarında püre patates yalnızca 130 ka­loridir. Buna bir yemek kaşığı tereyağı ilave ettiğinizde, 100 ka­lori daha ilave etmiş olursunuz.
Protein, yağ ve karbonhidratlara makrobesinler denir. Vita­min ve minerallere de mikrobesinler denir. Tam nebatsal besinler protein, yağ ve karbonhidrat makrobesinler karışı­mıdır. Bir muzda dahi yüzde 3,5 protein vardır ve bu anne sütündekine denktir. Meyve ve tatlı patates, darı, havuç ve meşe palamudu acorn squash gibi nişastalı sebzeler ağırlıklı olarak karbonhidratlıdır, ama azıcık yağ ve protein de kapsarlar. Yeşil sebzelerin yarısı protein, bir çeyreği karbonhidrat ve değişik çeyreği ise yağdır. Fasulye ve baklagillerin yarısı kar­bonhidrat, bir çeyreği protein ve değişik çeyreği ise yağdır.

Bu kitaptaki sıhhat ve kilo kaybı yönteminin ilkeyle­rinden biri makrobesin balansı mevzusunda fazla kaygılan-memektir; şayet sıhhatli yiyecekler yerseniz ve un, şeker ve yağdan fazla kalori almazsanız otomatik olarak üç makrobesinden yeterli ölçüde alacaksınızdır. Bu sebeple, karbon­hidrat açısından zengin yiyecekler ve şekerli olduğu için meyve yemekten korkmayın. Karbonhidratı yüksek olan bit­kisel yiyecekler dahi yeterli ölçüde lif ve yiyecek kapsarlar ve kalorileri azdır. Arıtılmış edilmemiş nebatsal besinler perhizinizden çıkarılmamalıdırlar. Şayet perhiziniz karbonhidrat açısından zengin besinlerden bol ölçüde kapsamazsa ideal sıhhat için lüzumlu olan tam gıdaları almak olanaksız hale kazanç.

Taze meyveler, fasulye ve baklagiller, bütün hububatlar ve kök sebzeler, kalorileri esas olarak karbonhidrattan gelen yiye­ceklerden kimileridir. Bu besinlerin bedelini, kalori başına düşen yiyecek oranı tanımlar. Karbonhidratlar makûs değildir; kar­bonhidratların makûs şöhretine neden olan, boş kalorili ya da arıtılmış edilmiş karbonhidratlardır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.