Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Banyo tartısının bereketleri ve hudutlulukları

07.04.2021
86
Banyo tartısının bereketleri ve hudutlulukları

Banyo tartısı, insanların beden ağırlıklarını tanımlamalarına takviyeci olması için kullandıkları en yaygın taşıttır. Bu tartı, çoğu zaman oldukça ciddiye alınır ve kumpaslı olarak kullanılan ancak …

Banyo tartısı, insanların beden ağırlıklarını tanımlamalarına takviyeci olması için kullandıkları en yaygın taşıttır. Bu tartı, çoğu zaman oldukça ciddiye alınır ve kumpaslı olarak kullanılan ancak en fazla nefret edilen aletlerden birisidir. İnsanlar devamlı ürkütücü neticelerden yakınırken durmadan da kendi kendilerine eziyet etmeye devam ederler.

Banyo tartısı beden ağırlığını tanımlamak için kullanışlı bir taşıttır ancak o, kemik yapısını, adale kütlesini, genetiği ya da kilo almaya katkıda bulunan öbür faktörleri göz önünde bulundurmaz.

Tartınızla alakalı ne düşünüyorsunuz? Beden ağırlığınıza çok mu fazla yoğunlaştınız? Alttaki sualleri kendi kendinize mesele:
* İlk defa her sabah ve ardından geceleri yine tartılıyor musunuz?
* Konutta ya da dışarıda, her hafta üç kereden daha fazla tartılıyor musunuz?
* Tartıda gördüğünüz rakamlarla kendinizi suçluyor musunuz?
* O günkü ağırlığınız sizin tanımlıyor mu?
* Sıklıkla tartıda gördüğünüz rakamın üzerinde duruyor musunuz?
* Rakamlar sizi rahatsız ettiği için lanetliyor ya da sövüyor musunuz?
* Kendinize yeni bir giyecek satın alana kadar birkaç kilo vermek için ısrar ediyor musunuz?
* Başkalarıyla devamlı kilo verme isteğiniz hakkında tartışıyor musunuz?

Bu suallerden iki ya da daha aşırısına evet cevabı verdiyseniz yalnız değilsiniz, ancak tartınızla özellikle de beden ağırlığınızla olan ilişkiniz hakkında daha sarih bir şekilde düşünmeniz gerekir. Bir Haylimiz emin bir rakama göre kendimize belirliyor ve beklentilerimize reelleştiremezsek kendimizi çok az düşünüyo­ruz. Ağırlığınız için üzülerek çok fazla enerji tüketiyor musunuz?

Kumpaslı olarak banyo tartısı kullanmayı ister seçin ister seçmeyin o, hâlâ beden ağırlığınızı tanımlamak için en tez erişebileceğiniz alet olarak durmak­tadır. Tartınızı kullandığınızda, en doğru neticeleri elde etmek için alttaki öne­rileri usunuzda tutun:
* Aynı tartıyı kullanın. Değişik tartılar değişik neticeler verebilir. Ayrıca, tartının halı üzerinde değil “düz” bir taban üzerinde olduğundan emin olun.
* Haftada bir seferden daha fazla tartılmayın. Aynı gün ve aynı saati seçin. Beden ağırlığı çoğalıp eksilebilir. Beden ağırlığınızı değerlendirmenin en iyi yolu sabahları, tercihen yemek yemeden evvel ve üzerinizde elbise olmadan tartıl-manızdır.
* Tartının ortasında düz bir biçimde durun. Tartınız sizin üzerinde nerede ve nasıl durduğuna göre değişik sayıları kaydolabilir. Düz ve ayaklarınız tartının merkezine gelecek biçimde durarak en iyi ve en doğru rakamları elde edebilirsiniz.
* Bedendeki farklılıkları kavramak. Hanımların adet yarıyıllarının vaziyeti, tuz ya da tuzlu besinlerin alımı ve ilaçlar, akışkan tutulumu gibi etmenler beden ağırlığını etkileyebilir. Süratli ve beklenmedik çoğalışlarla karşılaşırsanız bunu usunuzda tutun.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.