Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Besin ağırlık oranları sizi yanlış yönlendirir

08.04.2021
66
Besin ağırlık oranları sizi yanlış yönlendirir

Dr. William Harris, başlıca yiyecek gruplarının analizini yap­mıştır; fitokimyasal aktiviteyi içermeyen bu araştırmasının başlığı “Daha Az Tahıl, Daha Çok Yeşillik”tir. Dr. Harris bu yayınında, yiyecekleri …

Dr. William Harris, başlıca yiyecek gruplarının analizini yap­mıştır; fitokimyasal aktiviteyi içermeyen bu araştırmasının başlığı “Daha Az Tahıl, Daha Çok Yeşillik”tir. Dr. Harris bu yayınında, yiyecekleri sıralarken ve analiz ederken, beslenme uzmanlarının genellikle kullandığı metot olan besin: ağırlık oranlarını kullanmanın neden yanlış olduğunu detaylı olarak açıklamaktadır.

İnsanlar, belli ağırlıktaki yiyeceği tüketene kadar değil, kalorisel ve besinsel olarak doyana kadar yerler. Harris, ıspa­nak ve su eklenmiş ıspanağın (ıspanak çorbası) analizlerini karşılaştırır ve ağırlığın (eklenen su) alınan besinleri nasıl değiştirmediğini gösterir. Besinleri ağırlığa göre analiz eder­sek, yanlış bir biçimde su eklenmiş ıspanağın daha az besleyici olduğunu düşünürüz.
Ayrıca Harris, yiyecek endüstrisinin, özellikle hayvansal ürün üreticilerinin, neden besin:kalori analizlerine karşı olduk­larını da açıklamaktadır. Bunun nedeni, ağırlık başına düşen besine göre sıralamanın, hayvansal gıdalardaki besin eksik­liğini, özellikle de önemli anti-kanser besinler açısından eksik­liğini gizlemesidir. Dr Harris’in belirttiği gibi ağırlık başına düşen besine göre sıralama “arterioskleroza sahip, obez, kan­serli bir toplum yaratmak için, aşırı kalorileri, kolesterol ve doymuş yağı beslenmeye dahil etmenin harika bir yoludur.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.