Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Diabet şeker hastalığı

16.05.2021
26
Diabet şeker hastalığı

Millet arasında şeker hastalığı adıy­la öğrenilen “diabet” fazla susama, idrar­da çoğalış, idrarda şeker olması ve süratli kilo kaybı ile ortaya çıkar. Dünya Sağ­lık Teşkilatı VVHO’nün …

Millet arasında şeker hastalığı adıy­la öğrenilen “diabet” fazla susama, idrar­da çoğalış, idrarda şeker olması ve süratli kilo kaybı ile ortaya çıkar. Dünya Sağ­lık Teşkilatı VVHO’nün tespit ettiği şehir­kelere göre, etlerin yağı ile tereyağına dikkat etmek, süt, yoğurt ve pey­nirin yağsızını kullanmak gerekir. Ay­rıca tuza da dikkat edilmelidir.

Diabette, kan şekerini yükselten besinlerden uzak durmak temeldir. Bu da glisemik endeksi düşük olan yiye­cekleri seçim etmek gerektiği anla­mına kazanç.

Tam dünyada şeker hastalığı çok yaygındır ve giderek de yay­gınlaşmaktadır. 1900 senesinde Amerika Birleşik Devletleri popülasyonunun % Tinden daha azı şeker hastasıyken 2000 senesinde bu oran % 8′e fırlamıştır. Ülkemiz­de ise takribî 1 milyon 250 bin şahıs şeker hastasıdır.

Şeker hastalığı tehlikeyi yaş ilerle­dikçe ve şişmanladıkça çoğalmaktadır. Kilo alımı önlenebildiğinde diabet olaylarının yarıdan aşırısının orta­dan kalkacağı düşünülmektedir.

Şeker hastalığının rehabilitasyonunda ve korunmada perhiz temeldir. Perhizde enerjinin çoğunu sağlayan karbon­hidratlar bütün ekmek, bulgur, esmer pirinç gibi, adaleleri oluşturan ve bir ölçü enerji veren proteinler et, balık, süt gibi ambar edilen ve daha sonra enerji olarak kullanılan yağlar bulunmalıdır. Ayrıca;

İyi dengelenmiş besinler yenmelidir.
Öğünler az ve sık olmalıdır.
Lifli gıdalara kabuklu ve kepekli ağırlık verilmelidir.
Beyaz şekerden kesinlikle uzak durmalıdır.
Hayvansal yağ ve tuz eksiltilmelidir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.