Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Diyabet asaplarınızı nasıl tesirler?

08.05.2021
24

Diyabet asaplarınızı iki biçimde tesirler. Öncelikle, göz ve böbreklerde olduğu gibi kan akışını etkileyebilir veya yüksek kan şekeri sebebiyle asaplarda doğrudan tahribat oluşabilir. Rastgele bir …

Diyabet asaplarınızı iki biçimde tesirler. Öncelikle, göz ve böbreklerde olduğu gibi kan akışını etkileyebilir veya yüksek kan şekeri sebebiyle asaplarda doğrudan tahribat oluşabilir. Rastgele bir cins asap tahribatına tıbbi olarak nöropati denir. Neticeler, hangi üç tip asabın etkilendiği­ne bağlıdır.
Motor asaplar: Bu cins asaplar, kendilerine kasılma emri veren beyinden adalelere ileti taşır. Bu asapların gördü­ğü tahribata motor nöropatisi denir. Motor nöropatisi ayak veya ellerdeki minik adalelerde işlev kaybına neden olabilir. Netice olarak ayak parmaklan pençemsi bir görünüm alarak yukan doğru kıvnlır ve el parmak­lan cılızlar.
Duyu asapları: Duyu asapları acı, değme, ısı ve değişik hisleri idrak edip iletileri beyne yollar. Duyusal nöro­pati, evvelleri ayaklarda hassasiyet ve hatta ağrı oluştu­rabilir. Fakat sonunda ayaklar anlaşır ve ağn da dahil rastgele bir şey sezemez hale kazanç. Ayak veya ayak parmaklarında duyarlık eksildiğinde, daha başka tahri­bat hatta enfeksiyon görülme olasılığı çoğalır. Bu gidişat risklidir, zira bir mesele olduğunu dahi kavrayamadan daha makûsa gitmesi mevzubahisi olabilir.
Özerk asaplar: Bunlar bağırsak ve mesane hareketleri gibi otomatik beden işlevlerinden mesuldür. Özerk nöropatiye oranla daha ender tesadüfülür. Bunun en ra­hatsız edici tesiri mesane ve bağırsak üzerindedir. Za­man zaman kabızlık ve ishal görülür, çok ender olarak da hasta aralıksız kusar. Tüm bu tesirler ilaç tedavisine gevşetilebilir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.