Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Diyabet böbreklerinizi nasıl tesirler?

18.05.2021
31
Diyabet böbreklerinizi nasıl tesirler?

Tip 1 diyabeti olanların üçte birinde, Tip 2 diyabeti olanlannsa % 10-20’sinde 15 seneden sonra böbrek rahat­sızlığı görülebilir. Bunun nasıl ortaya çıktığını kavramak için, böbreklerin …

Tip 1 diyabeti olanların üçte birinde, Tip 2 diyabeti olanlannsa % 10-20′sinde 15 seneden sonra böbrek rahat­sızlığı görülebilir. Bunun nasıl ortaya çıktığını kavramak için, böbreklerin yapı ve işlevini öğrenmek gerekir. Böbrekler bedenin iç civarını, akışkan ve elektrolit seviyelerini hakimiyet ederek ve artık maddeleri dışan yollayarak balansta meblağ­lar. Her bir böbrekte, nefron ismi verilen ve kanı artık mad­delerden temizleten takribî bir milyon mikroskobik birim bulunur. Uzun zaman süresince bedeni etkileyen yüksek kan şekeri, böbrekteki ince kan damarlannı imha edip bunlan daha kalın ve tıkanık hale getirir. Bu gidişatta nef-ronun fıltreleme marifeti hasar görür. Netice olarak kan, artık ve yabancı maddelerden uygun biçimde temizletilemez.
Kandaki artık maddeler birikerek riskli seviyelere erişir. Aynı zamanda kanda kalması gereken bazı prbitkiein ve be­sinler de kan damarlarından sızarak idrara geçer. Böbrek-lerdeki kan damarları, yüksek tansiyon veya böbrek en­feksiyonu gibi gidişatlarda daha da hasar görür.
Filtreler hasar gördüğünde idrarda ortaya çıkan madde­lerden biri prbitkieindir. Albümin ismi verilen özel bir prbitkiein, diyabetik böbrek tahribatının çok erken bir safhasında gö­rülür. İdrardaki albümine albüminün ismi verilir. Halen kul­lanılan bir testle, çok az ölçüde de olsa mikroalbüminü-ri idrarda bu prbitkieinin olup olmadığı tespit edilebilmekte­dir. Kan şekeri testleriniz gayet basmakalıp olsa da, böyle bir karmaşıklığın olup olmadığını fark etmek ismine, her hakimiyete gidişinizde misali de istenir. Bazen albümin testiniz pozitif çıkabilir; bunun nedeni enfeksiyon da olabilir. Bu olasılığın doğru olup olmadığını bilmek için idrar misaliniz araştırılacaktır.
Şayet idrarınızda albümin çıkarsa, hekiminiz sizi daha yakından takip etmek isteyecektir. Zira uzun vadede ciddi bir böbrek tahribatı, hatta böbrek yetmezliği meseleyi­nun ortaya çıkma ihtimali bulunmaktadır. İdrarında albü­minün bulunan şahsın yüksek tansiyonu da varsa, gidişat azıcık daha ciddiyet kazanır. Hakikatinde bu iki problem sık sık bir arada görülür zira böbreklerin kan tazyikini hakimiyet etmek doğrultusunda da bir işlevi vardır. Son araştırmalar, diya­betli bireylere uygulanan yüksek tansiyon rehabilitasyonunun, diya­betin böbrekler üzerindeki tahribatını da yavaşlattığını göstermiştir.
Böbrek yetmezliğinden şikâyetçi hastalar, günümüz­de diyaliz veya uzuv nakli usulüyle rehabilitasyon edilebil­mektedir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.