Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Diyabet cildinizi nasıl tesirler?

24.05.2021
20

Cilt, mikroplara ve enfeksiyonlara karşı bedenin ilk sa­vunma hattıdır. Diyabeti olan bireylerde enfeksiyon tehlikeyi, si­nirlerdeki tahribat nedenini çoğalır. Bu gidişatta ciltte kalı­cı tesirlerin oluşma olasılığı …

Cilt, mikroplara ve enfeksiyonlara karşı bedenin ilk sa­vunma hattıdır. Diyabeti olan bireylerde enfeksiyon tehlikeyi, si­nirlerdeki tahribat nedenini çoğalır. Bu gidişatta ciltte kalı­cı olasılığı da fazladır. Kan dolaşımının za­yıf olması, kan ve yiyeceklerin iyileştirme sürecine takviye etmek için zararlı ’bölgeye zamanında erişmesini önler, dolayısıyla enfeksiyon tehlikeyi artar.
Az rakamda diyabetli şahıs, ince kan damarlarının gördüğü tahribat sebebiyle cilt meseleleri yaşamaktadır. Bu vaziyet­da, incik kemiği üzerindeki ciltte kızarma ve incelme olu­şabilir, nekrobiyozis lipoidika ismi verilen bu gidişatın tesir­li bir rehabilitasyonu yoktur. Diyabetli bireylerde istatistiksel olarak daha sık görülen öbür cilt problemleri arasında mantar en­feksiyonları, ten üzerinde melanin renk pigmenti kaybı­na bağlı olarak süt beyazı kirler oluşmasına neden olan ve vitiligo ismi verilen patolojik bir vaziyet ve tıpta alopesi denilen saç dökülmesi bulunmaktadır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.