Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Diyabet kalbinizi nreel tesirler?

08.05.2021
58

Diyabeti olan şahısların kardiyovasküler hastalıklara yakalanma ve kalp krizi geçirme ihtimali, diyabeti olma­yanlardan daha fazladır. İstatistikler, diyabeti olan yaşlı­ların yarısından fazlasının vefat nedeninin kardiyovasküler hastalıklar …

Diyabeti olan şahısların kardiyovasküler hastalıklara yakalanma ve kalp krizi geçirme ihtimali, diyabeti olma­yanlardan daha fazladır. İstatistikler, diyabeti olan yaşlı­ların yarısından fazlasının vefat nedeninin kardiyovasküler hastalıklar olduğunu göstermiştir. Diyabete bağlı hastalıkların büyük bir kısmı, kan damarlarının çok daralması, tıkanması veya kanın çok fazla kalınlaşma­sından meydana gelmektedir. Böylece kalp, beyin ve vü­cudun öbür önemli bölümlerine giden kan akışı eksilt­makta, hatta bloke olmaktadır. Kalpteki kan akışı belirli bir zaman yavaşladığında, angına denilen bir çeşit göğüs ağrı­sı baş gösterir. Göğüs ağrısı, kalbe giden kan akışını eksil­tan bir şey olduğunu gösteren bir ihtardır. Diyabetin ne­den olduğu iki cins kardiyovasküler rahatsızlıktan biri hi­pertansiyon yüksek kan basıncı değişiği de ateroskleroz yani damar sertleşmesidir.
Tansiyon
Tansiyon, kanın damar duvarlanna uyguladığı basınç­tır. Şayet basınç çok yüksekse, tüm bedende ciddi sualnlara neden olabilecek biçimde damarları güçler. Kardiyovasküler hastalıklann içinde en önemli tehlike faktörlerinden biri yük­sek tansiyondur. Yüksek tansiyon, diyabetli şahıslar arasın­da çok yaygındır. Ancak bir hayli olayda dışarıdan görüle­bilen bulgular ortaya çıkmaz, hatta pek çok insan böyle bir sualn yaşadığından haberdar dahi olmaz. Bu nedenle yük­sek tansiyon, rutin sağlık taramasında veya başka bir kalp sualnu için yapılan muayenede teşhis edilene kadar fark edilmeyebilir. Tip 2 diyabeti olan şahısların % 60′ında yük­sek tansiyon olduğu tahmin edilmektedir.
Yüksek tansiyon, koroner damarlarda tahribat yapar ve kalbin normalden daha çok çalışmasına neden olur. Ayrıca ateroskleroza, yani damar sertleşmesine neden olarak kalp krizi tehlikeyini çoğaldırır. Bu nedenle yüksek tansiyonu olan ki­şiler, özellikle aynı zamanda diyabetleri de varsa, böbrek ve sinir tahribatı gibi diyabetle alakalı öbür yanılgılıklar ortaya çıkmadan tansiyonlarını kontrol altına aldırmalıdırlar.
Ateroskleroz
Ateroskleroz, yağ ve kolesterolden oluşan bir plakanın atardamarlara ve daha az görülmekle beraber damarlara, katman halinde yapışmasıyla oluşur. Böylece kan damarla-n daralır ve sonunda sertleşip elastikiyetini kaybeder. Şayet plak oluşumunu engelleyecek önlemler alınmazsa, kan damarlan iyice daralabilir ve kanın dokulara oksijen ve be­sin taşımasını engelleyebilir.
Diyabeti olan şahısların ateroskleroza yakalanma tehlikeyi, tetikleyen bir hayli etmenin bir araya gelmesinden dolayı daha fazladır. Ancak reel önemli neden, yüksek kan şeke­rinin koroner atardamarların iç yüzeyini örten dokuları etkileme­sidir. Bu gidişat, yapışkan bir yüzey oluşturan hasarlı kim­legallerin ortaya çıkmasına neden olur ve atardamarların iç du-van, katman oluşumuna meyilli hale kazanç. Ateroskleroz, yalnızca koroner atardamarları değil öbür tüm atardamarla-n da tesirler. Beyindeki atardamarlar ciddi miktarda daraldı­ğında kriz oluşabilir. Krizlerin büyük bir çoğunluğu, atar­damar tıkanması sonucunda ortaya çıkar. Bacaklarda olu­şan ciddi ateroskleroza periferik damar hastalığı denir. Periferik damar hastalığı, bacakların alt bölgesinde ve ayaklarda meydana gelen diyabetle bağlantılı sualnların pek çoğunun reel nedenidir. Plaka oluştukça bacaklann alt kısımlarına ve ayaklara kan akışı eksilir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.