Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Diyabet nasıl ortaya çıkar?

04.06.2021
57
Diyabet nasıl ortaya çıkar?

Kandaki glikoz, gıdalann hazmedilmesiyle ve karaciğerin bunlar üzerinde oluşturduğu kimyevi farklılıklarla orta­ya çıkar. Glikozun bir kısmı ambar edilirken, bir kısmı enerji için kullanılır. İnsülinin beden …

Kandaki glikoz, gıdalann hazmedilmesiyle ve karaciğerin bunlar üzerinde oluşturduğu kimyevi farklılıklarla orta­ya çıkar. Glikozun bir kısmı ambar edilirken, bir kısmı enerji için kullanılır. İnsülinin beden hücrelerinin üzerinde­ki özel oyuklara veya müşterilere bağlanabilen eşsiz bir biçimi vardır. Bu müşterilere bağlanan insülin, hücrelerin gliko­zu kandan emmesini sağladığı gibi prbitkiein ve yağlan par­çalamasına da mani olur. İnsülin kandaki glikozu eksilte-bilen tek hormondur. Bunu birkaç biçimde hakikatleştirir:
• Karaciğerde glikojen biçiminde depolanan miktan arttınr.
• Karaciğerin çok fazla glikoz salgılamasını önler.
• Bedenin başka yerindeki hücreleri glikoz yakalamaya teş­vik eder.
Bedenin öteki mekanizmalan insülinle beraber çalışa­rak, kandaki glikozun uygun seviyede kalmasına destek­cı olur. İnsülin, kandaki glikoz seviyesini eksiltebilen yegâ­ne taşıttır ve salgılanmadığında tüm sistemin balansı bo­zulur. Yemek yedikten sonra yiyeceklerden emilen glikozu baskılayan başka bir mekanizma olmadığı için, insülin sal­gılanmazsa kandaki şeker seviyesi çoğalmaya devam eder. Yoğunluğu emin bir seviyenin üzerine çıkan glikoz, kan dolaşımından idrara sızmaya başlar. İdrarda şeker olduğu zaman mikroplar daha süratli geliştiği için sistit ve pa­mukçuk gibi enfeksiyonlar daha kolay büyür.
Kandaki glikoz seviyesinin yükselmesinin öteki bir so­nucu, daha fazla idrara çıkma lüzumudur. Bunun sebebi, kandaki fazla glikozun, daha fazla tuz ve su çıkararak gli­kozdan kurtulmaya çalışan böbrekler tarafından süzülmesidir. Genellikle diyabetin ilk bulgusu, poliüri ismi verilen fazla idrar imalidir. Bu süreç durdurulmazsa, şahıs süratle su kaybeder ve susama hissi oluşur. Daha evvel de belirtil­diği gibi, insülin kan şekerini tertip etmesinin yanı gizeme ki­lo kaybını maniler ve beden dokusunun derlenmesine destekçi olur. Bu sebeple bedeni yeterli ölçüde insülin salgılamayan veya salgıladığı insülin lüzumlu işlevi görme­yen bir şahıs kaçınılmaz olarak kilo kaybeder.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.