Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Diyabet tanısı koymak için hangi kan testleri yapılır?

10.06.2021
24
Diyabet tanısı koymak için hangi kan testleri yapılır?

Şayet bireyde diyabetin kimi özellikleri görülüyorsa, teşhi­si teyit etmek için tanısal testler uygulanır. Tanısal testler, maliyet, doğruluk ve uygulama basitliği açısından deği­şiklik gösterir. Açlık plazma glikoz …

Şayet bireyde diyabetin kimi özellikleri görülüyorsa, teşhi­si teyit etmek için tanısal testler uygulanır. Tanısal testler, maliyet, doğruluk ve uygulama basitliği açısından deği­şiklik gösterir.
Açlık plazma glikoz testi için, geceden itibaren en az 8 saat aç kalmak gerekir. Burada açlıktan maksat, kalorisi olan rastgele bir şey yiyip içmemektir. Kandaki glikoz seviye­sini ölçmek için şahıstan kan misali alınır.
Tesadüff plazma glikoz testi için aç kalmak gerekmez. Kandaki glikoz seviyesi günün rastgele bir müddetinde miktar­lebilir. Şahsın bir şey yiyip yemediği umursanmaksızın rastgele bir zamanda yapılabildiği için, bu test diyabetli­ler için en kolay usuldür.
Oral glikoz hoşgörü testi OGTT için açlık lüzumludur. Test uygulanırken bireye glikoz kapsayan özel bir solüsyon içirilir. 3 saat içinde 5 kere kandaki glikoz seviyesinin can ver­çülmesine dayalı bir testtir. İlk olarak, açlık plazma glikoz seviyesini ölçmek için şahıstan kan alınır. Daha sonra, 75 gr hamile bayanlara 100 gr glikoz kapsayan tatlı bir solüs­yon verilir. Solüsyon verildikten 30 dakika, 1, 2 ve 3 saat sonra kan şekeri seviyesi tekerrür ölçülür. Diyabeti olmayan şahısların da kan şekeri seviyeleri glikozlu solüsyonu içtik­deri sonra yükselir. Fakat insülin beden hücrelerinin gliko­zu kandan emmesini sağladığı için, süratle bayağı seviyeye iner. Diyabeti olan şahıslarda ise glikoz seviyesi klasiğin üzerine çıkar ve çok daha uzun bir vakitte düşer.
Buna ek olarak, hamilelik diyabeti olarak öğrenilen durum­da anne adayına uygulanan glikoz tarama testi de mev­cuttur. Bu test, hamileliğin 24 ila 28. haftaları arasında ya­pılır. Test yapılan bireye içmesi için glikoz solüsyonu bilgi­lir ve 1 saat sonra kan şekeri ölçülür. Kesin tanı için genel­de OGTT de lüzumludur.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.