Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Diyabet tanısı nasıl konulur?

30.05.2021
47
Diyabet tanısı nasıl konulur?

Diyabet her insanda aynı biçimde görülmez. Bazı du­rumlarda çok sarih bulgular dahi hemen görülmeyebilir. Ba­zı vaziyetlerde de, birkaç bulgu çok süratli bir biçimde ortaya çıkar …

Diyabet her insanda aynı biçimde görülmez. Bazı du­rumlarda çok sarih bulgular dahi hemen görülmeyebilir. Ba­zı vaziyetlerde de, birkaç bulgu çok süratli bir biçimde ortaya çıkar ve bunların gözden kaçması olası değildir. Örne­ğin sık idrara çıkma, aralıksız susama ve ani kilo kaybından şikâyetçi bir birey hekime gittiğinde, hekim ilk olarak diya­betten işkillenir. Ne var ki netice her zaman bu istikamette olmaz. Tersine, asılda diyabet olduğu halde, en sık gö­rülen bulguları taşımadığı için, bunu hiç usuna getirmeyen çok rakamda birey de vardır. Bu cins vaziyetlerde diyabet, rutin tetkik esnasında ortaya çıkar.
Bir insanın diyabet olduğunu tespit etkenin tek kesin yolu, o şahsın kan şekeri seviyesinin Ölçülmesidir. Ölçüm bir hayli değişik kan testi ile yapılabilir. Bazı testler, evvelinde belirli bir zaman aç kalmayı gerektirir ve genellikle sabah sa­atlerinde yapılır. Evvelden aç kalmaya gerek olmaksızın günün rastgele bir saatinde yapılabilen testler de vardır. Hekim gerektiğinde kan şekeri testini yineleyebilir veya kesin tanıyı teyit etmek üzere değişik bir test uygulayabilir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.