Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Diyabetik Ketoasidoz DKA Nedir?

30.05.2021
80

Diyabetik ketoasidoz DKA yüksek ve hakimiyet altında yakalanamayan kan şekeri seviyesine sahip olan Tip 1 diya­beti olan bireylerde görülür. DKA yüksek keton seviyesi ne­deniyle kanın …

Diyabetik ketoasidoz DKA yüksek ve hakimiyet altında yakalanamayan kan şekeri seviyesine sahip olan Tip 1 diya­beti olan bireylerde görülür. DKA yüksek keton seviyesi ne­deniyle kanın asidik hale gelmesi ve kanda çok az insülin bulunması gidişatıdır. İnsülini doğru zamanda ve dozlar­da aldığınız halde yeniden de bedeninizde DKA büyüyorsa şu anda aldığınızdan daha fazla insüline gereksiniminiz olabi­lir. DKA, hastalık veya stres yarıyıllarında da büyüyebilir.

Diyabetik Ketoasidoz DKA bulguları
* İştah kaybı
* Mide bulantısı veya kusma
* Midede ağrı ve kramp
* Ciltte kızarıklık
* Bitkinlik ve halsizlik
* Su kaybı
* Derin ve süratli soluk alma
* Solukta meyveyi anımsayan bir koku

Diyabetik Ketoasidoz DKA nasıl rehabilitasyon edilir?
DKA olaylarında doğru tıbbi bakım ehemmiyetlidir. Öncesin­de ise uyarıcı bulgulara karşı dikkatli olmak gerekir. Su kaybını önlemek için bol su için, kan şekeri ve keton sevi­yesini daha da çoğaldıracağı için egzersizden kaçının. DKA genellikle sağlık kurumunda acil tıbbi bakım gerektirir. Rehabilitasyonun başlıca unsurlan insülin dayanağı yapmak, alınan akışkan dü­zeyini çoğaldırmak ve bedendeki elektrolitlerin, özellikle de pbitkiasyumun, çok düşük seviyelere inmesini yasaklamaktır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.