Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Diyabetin bulguları Tıp 1 ve Tıp 2 diyabet

06.06.2021
48
Diyabetin bulguları Tıp 1 ve Tıp 2 diyabet

Bulguların şiddeti ve büyüme sürati diyabetin tipine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Tip 1 Diyabet IDDAA: İnsüline bağlı diyabet Bu tip diyabet genellikle gençlerde görülür ve birey ancak …

Bulguların şiddeti ve büyüme sürati diyabetin tipine bağlı olarak değişiklik gösterebilir.
Tip 1 Diyabet IDDAA: İnsüline bağlı diyabet
Bu tip diyabet genellikle gençlerde görülür ve birey ancak kumpaslı olarak insülin iğnesi kullandığında sıhhatli kalabi­lir. Bu şahısların bedeni insülin üretmediği için, kan şekeri seviyeleri hakimiyet altında tutulamaz; bu sebeple bulgular süratle ortaya çıkar. İnsülin, adalelerdeki prbitkiein ve yağların bölünmesini önleyerek beden balansının korunmasında çok ehemmiyetli bir rol oynamaktadır. İnsülin işlevini görmedi­ğinde, ayrılınan yağ ve adalelerin yan mahsulleri kanda bi­rikir ve keton sınan maddeler üretilir. Bu yapımın önüne geçilmezse, keton seviyesi yükselir ve ketoasidbitkiik koma olarak öğrenilen vaziyet oluşur. Diyabet, artık komaya giril­meden çok evvel teşhis edildiği için bu gidişatla fazla karşılaşılmamaktadır. Komaya giren hastaların acilen hasta­neye kaldırılıp damardan insülin ve akışkan alması gerekmek­tedir. Bu vaziyet düşük kan şekerinin neden oldu­ğu koma ile aynı vaziyet değildir.
Tıp 2 Diyabet NIDDM: İnsüline bağlı olmayan di­yabet
Yaşla irtibatlı veya yetişkin tipi diyabet olarak da bili­nen Tip 2 diyabet, daha çok orta yaş veya sonrasında gö­rülür, îlaç kullanımıyla veya yalnızca beslenme kumpasında yapılacak farklılıklarla hakimiyet altına alınabilir. Beden az da olsa insülin salgıladığı için, Tip 1 diyabete göre, kanda­ki glikoz seviyesi daha yavaş yükselir. Bedende daha az prbitkiein ve yağ ufalanması asıllaştığı için daha az ke­ton üretilir. Bu sebeple ketoasidbitkiik koma tehlikeyi düşüktür.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.