Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Diyabetin sebepleri

24.05.2021
52
Diyabetin sebepleri

İnsülinin az salgılanmasının bir hayli öğrenilen sebebi var­dır. İnsanlar bu sebeplerden bir veya birkaçından dolayı diyabet olabilirler. Millet arasında diyabete yol açtığına ina­nılan pek çok neden …

İnsülinin az salgılanmasının bir hayli öğrenilen sebebi var­dır. İnsanlar bu sebeplerden bir veya birkaçından dolayı diyabet olabilirler. Millet arasında diyabete yol açtığına ina­nılan pek çok neden varsa da, bunların rastgele bir bilim­su baskın takviyeyi yoktur.

Genetik etkenler
Tek yumurta ikizlerini ve diyabetli şahısların soyağaçla-nnı araştıran tahlilciler, her iki diyabet tipi için de ka­lıtımın ehemmiyetli bir faktör olduğu neticesine varmışlardır. Tip 1 diyabette, ikizlerden birinde diyabet varsa, ötekisinde de görülme tehlikesinin % 50 olduğu tanımlanmıştır. Diyabetli ana-babanın çocukları için ise bu olasılık % 5′tir. Tip 2 diyabet­te, tek yumurta ikizlerinin birinde hastalık görülmesi duru­munda ötekisinin de diyabet olma olasılığı neredeyse % 100′dür.
Diyabetin irsiyetsel olarak kime geçeceğini varsayım et­mek oldukça güçtür ancak genel popülasyonun içinde, diyabete tutulma meylinin çok yüksek olduğu düşünülen aile rakamı epeyce azdır. Bilim adamlan diyabete neden olduğu düşünülen birkaç gen tanımlamışlardır. Aile fertlerini teste tâbi tutarak diyabete tutulma tehlikelerini tanımlamak olası olabilir.
Mevzubahisi genleri tespit etmek çoğunlukla güçtür ve bu durum, yalnızca tek genin tesirli olduğu hastalıklardan değişiktir. Bu sebeple anne ya da babanızın diyabeti olsa bile, bunun kesinlikle sizde de görüleceği söylenemez. Aynı biçimde sizde diyabet varsa da, çocuklarınızda gö­rülmeyebilir.
Diyabetin ortaya çıkması mevzusunda, irsiyetin dışında tesirli olan başka etkenlerin de bulunduğu sarihtir.

Enfeksiyon
Tip 1 diyabetin çocuklarda ve gençlerde, senenin öksürük ve soğuk algınlığının yaygın olduğu yarıyıllarında ortaya çıktığı bir müddettir öğrenilen bir reeldir. Kabakulak ve Cox-sackie gibi bazı virüslerin pankreası imha ederek diyabe­te neden olduğu öğrenilmektedir. Ancak hekimlerin diyabeti belirli bir enfeksiyona bağladıkları seyrek görülür. Bunun açıklaması, enfeksiyonun ancak seneler sonra gün ışığına çı­kan bir süreci başlatmış olmasıdır.

Etrafsal etkenler
Tip 2 diyabeti olanlar genelde aşın kilolu ve balanssız beslenme kumpasına sahip bireylerdir. Diyabet tehlikesinin düşük olduğu bir ülkeden yüksek olan bir ülkeye taşınan şahısla­rin, yeni taşındıkları ülkedeki insanlar kadar tehlike altında olmaları afallatıcıdır. Yaşam stilinde alana gelen ani farklılıklar da diyabete tutulma tehlikesini çoğaldırmaktadır.
Topraklannda fosfat bulununca zenginleşen Pasifik adalarından Nauru ulusu bunun hoş bir misalini teşkil et­mektedir. Zenginleşen adalılann yeme alışkanlıkları bir­denbire değişmiş; millet çok fazla kilo almış ve diyabete da­ha meyilli hale gelmiştir.
Tüm bunlar, beslenme şekli, etraf ve diyabet arasın­da ehemmiyetli irtibatlar olduğunu gösterir. Ne var ki, diyabet tehlikesiyle şahsın şeker ve tatlı tüketimi arasında kesin bir irtibat bulunmamaktadır.

İkincil diyabet
Değişik pankreas hastalıklanndan dolayı diyabet olan az rakamda insan bulunmaktadır. Misalin, pankreasın irin­lanması neticesinde ortaya çıkan pankreatit, salgı bezinin büyük bir kısmını imha ettiği için diyabete neden ola­öğrenir. Cushing sendromu2 veya akromegali3 gibi hormonal hastalıklan olanlarda da ana hastalığın bir yan tesiri ola­rak diyabet oluşabilir. Aynı zamanda, fazla içki tüketi­minden dolayı pankreasın hasar görmesi durumunda da di­yabet ortaya çıkabilir.

Stres
Bir Hayli insan, diyabetin başlamasını başka bir hastalık veya kaza gibi stres verici bir hadiseye bağlasa da, stres ile di­yabet arasında doğrudan bir ilişki olduğunu ispatlamak güçtür. Böyle düşünülmesinin sebebi, insanların stresli yarıyıllarında hekime gittikleri zamanda diyabet oldukla­rını bilmeleri olabilir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.