Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Fazla kilolu olduğumu nasıl anlarım ?

04.10.2021
27
Fazla kilolu olduğumu nasıl anlarım ?

Herkesin yapısı değişik olduğundan, ideal kilo diye tek bir değer olamaz. Fakat boyunuza göre ideal kilo aralığınızı atama etmek olası. Kilonuzun bu sağlıklı değer aralığında …

Herkesin yapısı değişik olduğundan, ideal kilo diye tek bir değer olamaz. Fakat boyunuza göre ideal kilo aralığınızı atama etmek olası. Kilonuzun bu sağlıklı değer aralığında olup olmadığını kavramak için, Beden Kitle Endeksi ’nizi BMI hesaplayabilirsiniz. BMI değerinizi bulmak için kilonuzu, metre türünden boyunuzun karesine ufalamanız gerekiyor. Misalin, boyu 165 cm. ağırlığı 55 kilogram. olan bireyin Beden Kütle İndeksi: 55 /1.65×1.65 = 20,2 olur.

Günümüzde hekimler, sağlıklı kiloda olup olmadığınızı kavramak için bel miktarına da bakmaktalar. Erkeklerde 102 cm, bayanlarda ise 88 cm ’den fazla çıkan fertlere, kilo vermeleri öneriliyor. Bel etrafı ölçünüz erkeklerde 94-102 cm, bayanlarda 80-88 cm aralığında ise, kilonuzu muhafaza faktörüz sağlık açısından ehemmiyetlidir.

BMI= Body mass indeks beden kitle indeks
Bir bireyin fazla kilolu mu, yoksa cılız mı olduğunu tespit etmek için bir yöntem var: Beden kitle indeksi. Hesaplamak çok kolay; kilonuzu, boyunuzun karesine dağılıp metrekare başına düşen kg ölçüsünü buluyorsunuz.
Kilokilogram/Boy metrexmetre

Beden kütle indeksi BMI değerlendirmesine göre:
* BMI değeriniz 18,5′in altında ise, klasiğin altındasınız, azıcık kilo almanız gerekebilir.
* BMI değeriniz 20-25 arasında ise, klasiksiniz, tebrikler, sağlıklı kilodasınız.
* BMI değeriniz 25-30 arasında ise, fazla kilolusunuz, azıcık kilo vermeniz faydalı olacaktır.
* BMI değeriniz 30′un üzerinde ise, kilolusunuz, sağlıklı kilonuza kavuşana kadar kilo vermeniz çok faydalı olacaktır.
* BMI değeriniz 40′ın üzerinde ise, fazla kilolusunuz, riskli! şipşak perhiz ve egzersizlere başlamalısınız. Hekim hakimiyetinde olursa, sıhhatiniz açısından da yararlı olacaktır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.