Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Gıda Alımını Kaydolmak

05.05.2021
62
Gıda Alımını Kaydolmak

Evvel üç günlük periyotlarla yediğiniz herşeyi kaydolarak başlayın. Kendi grafiğinizi yaratabilirsiniz ya da 3. Kısımda ve bu kitabın sonunda bulunan grafiği kullanabilirsiniz. Bu kayıt sizin …

Evvel üç günlük periyotlarla yediğiniz herşeyi kaydolarak başlayın. Kendi grafiğinizi yaratabilirsiniz ya da 3. Kısımda ve bu kitabın sonunda bulunan grafiği kullanabilirsiniz. Bu kayıt sizin perhiz günlüğünüzdür. Yediklerinizi takibini yaparak günlük lüzumunuz olan yeterli kaloriyi ve öbür gıda çeşitlerinden alıp almadığınızı tanımlayabilirsiniz. Yedikten hemen sonra yediklerinizi anekdot almanız her zaman en iyi yoldur aksi taktirde soslar, içecekler ve atıştırdıklarına dahil harcadığınız herşeyi anımsamanız güç olabilir. Yemek pişirirken ya da bulaşık devirirken yemeklerden alınan lokmaları dahil etmeyi unutmayın. Daha sonra her gruptan uygun rakamda porsiyon harcayıp harcamadığınızı tanımlamak için yedik­lerinizi Gıda Piramidi ile karşılaştırabilirsiniz. Yediğiniz gıdaları anekdot almanın yanı gizeme her gün her gruptan ne kadar porsiyon lüzumunuz olduğunu gösteren bir grafik de doldurabilirsiniz. Bu ilk bakışta lüzumlarınız ve gerekenleri tanımlama­nize takviyeci olur ve gün boyu ek olarak hangi yiyecekleri almanız gerektiğine güzergaha­lik bir fikir sağlar.

Gün boyu, emin bir gıda harcarsanız onun bulunduğu gruba işaret koyun. Misalin kahvaltı için yarım simit, bir muz ve bir kadeh süt aldıysanız, koliden hububat, meyve ve süt ile süt mahsulleri gruplarına işaret koyun. Daha sonra öğle yemeği için bir hindi etli sandviç, havuç ve yarım kavunu yediyseniz et, iki ekmek, bir sebze ve bir meyve işaretleyeceksiniz. En fazla besini hangi gruptan yediğinizin ve yeterli seviyede yemediğinizin farkına vardığınızdan emin olun. Böylece öğünlerinizi ve atıştırdıklarınızı daha iyi tasarlayabilirsiniz.

Bundan böyle akşam yemeği ve ara atıştırmalarınızı tasarılarken et ya da pro­tein ve bazı ek sebzelere lüzumunuz olduğunu usunuzda tutun. Gün için ayırdığınız meyveyi neredeyse harcadınız, o zaman günün geri kalanında yemek yemeyi sürdürürken bunu unutmayın. Ayrıca makarnaya konulan margarin gibi yemeğe ilave edilen ya da yemek hazırlarken kullanılan katı ya da akışkan yağı kaydolmanız gerektiğini de usunuzda tutun. Gıda grubu gereksinimlerinizi tanımlamanıza takviyeci olması için bu grafiğe sıklıkla müracaat etin. Günlük olarak size takviyeci olması için bu hakimiyet listesini kitabın en sonunda bulunan perhiz günlüğü ile birleştirin.

Ayrıca yaygın olarak kasvetten, yalnızlıktan ya da stresten yemek yediğinizin farkındaysanız ruh halinizi de anekdot edebilirsiniz. Bu değişik ruh hallerine tepkilerinizi kaydolmanıza takviyeci olacaktır.

Misalin, eşinizle ne zaman bir münazaraya girseniz elinizi bisküvi paketinde bulabilirsiniz. Bu, daha çok hakimiyet altına almayı istediğiniz bir tutuma tepkidir. Ayrıca gecenin geç saatlerinde, televizyon programlarından bunalmışsanız ya da okumak için bir kitap ya da bir hobiniz yoksa ve bir kase dondurma bu boşluğu doldurmaya başlarsa o zaman dostlarınızla birkaç akşam aktifliği tertip etmeyi ya da o vakit içinde köpeğinizle yürümeyi tasarlayabilirsiniz.

Bir gıda günlüğü, günlük ya da haftalık harcadığınız besin ve meşrubatların cinsinin ve ölçüsünün takibinin yapıldığı bir taşıt ya da kayıttır. Perhiz uzmanları, yeme alışkanlıklarına eşlik eden meselelerin yanı gizeme bu günlükler sayesinde kalori ya da gıda seviyelerini izleyebilirler.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.