Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Hipoglisemi Hipo

05.05.2021
26
Hipoglisemi Hipo

Hipoglisemi, düşük kan şekeri skonutiyesi demektir. Diya­beti olmayan bir kişinin kan şekeri skonutiyesi hiçbir zaman 3,5 mmol/I’nin altına düşmez, zira natürel olarak sahip olduğu hakimiyet …

Hipoglisemi, düşük kan şekeri skonutiyesi demektir. Diya­beti olmayan bir kişinin kan şekeri skonutiyesi hiçbir zaman 3,5 mmol/I’nin altına düşmez, zira natürel olarak sahip olduğu hakimiyet sistemi söz konusu düşüşü idrak ederek in-sülin sidrak etmesını durdurur, glükagon gibi kandaki glikoz skonutiyesini çoğaldıran diğer hormonlann salgılanmasını sağ­lar. Kişi kendisini aç hissetmeye başlar ve bir şeyler yiye­rek kan şekeri skonutiyesini yükseltir.
İnsülin veya insülin salgısını çoğaldıran bir hap aldığınız­da ise kan şekeriniz karbonhidrat içeren bir şey yiyene kadar düşmeye devam eder. Kan şekeriniz düşerken, ihtar şeklindeki birçok belirti de tetiklenmiş olur bkz. Kutu 2. Beynin olağan işlevlerini görmesi neredeyse ta­mamen glikoza bağlı olduğu için hipoglisemi düşük kan şekeri tehlikeli bir durumdur. Şayet vücuttaki glikoz skonuti­yesi çok düşerse beynin çalışma kapasitesi eksilir ve aşa­ğıdaki pakette sıralanan belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Şayet skonutiye daha da düşerse, kişi bilincini kaybedebilir komaya girebilir.

Hipoglisemi belirtileri

O Titreme
O Terleme
O Kalp çarpıntısı
O Görmede fluluk
O Baş ağrısı
O Baş dönmesi veya sersemlik hissi
O Koordinasyonda zayıflama
O Fazla açlık hissi
O Fazla halsizlik
O Afallamışlık
O Konsantrasyon güçlüğü
O Konuşmada yavaşlık ya da dil sürçmesi
O Sinirlilik

Hipoglisemiyi nasıl önleyebilirim?

Hipoglisemi ile başa çıkmanın en iyi yolu, bu durumu ortaya çıkaracak şartları engellemektir. Kan şekerinizin çok fazla düşmesini önlemek için, yemeklerinizi her gün aynı saatlerde yiyin ve kesinlikle öğün sıçramayın. Unut­mayın ki dinlediğiniz açlık hissi, kan şekerinizin çok düş­tüğünü gösteren bir belirti olabilir ve bir an evvel bunu nor­mülk seviyeye çıkarmanız gerekebilir. Ayrıca hekiminizin verdiği ilaçlan, doğru dozda ve doğru zamanlarda alın. Kan şekeri skonutiyenizi dikkatli bir şekilde izleyin. Böylece çok sarih belirtiler ortaya çıkmadığı halde, kan şekerinizdeki düşmeleri tespit edebilirsiniz.
Sık sık hipoglisemi nöbetleri yaşamak, tedavinizin ve­ya beslenme düzeninizin yeniden ayarlanması gerektiğini gösteren bir işarettir.

Hipoglisemi nasıl önlenir?

Hipoglisemi ile başa çıkmanın en iyi yolu, bu durumu ortaya çıkaracak şartları engellemektir. Kan şekerinizin çok fazla düşmesini önlemek için, yemeklerinizi her gün aynı saatlerde yiyin ve kesinlikle öğün sıçramayın. Unut­mayın ki dinlediğiniz açlık hissi, kan şekerinizin çok düş­tüğünü gösteren bir belirti olabilir ve bir an evvel bunu nor­mülk seviyeye çıkarmanız gerekebilir. Ayrıca hekiminizin verdiği ilaçlan, doğru dozda ve doğru zamanlarda alın. Kan şekeri skonutiyenizi dikkatli bir şekilde izleyin. Böylece çok sarih belirtiler ortaya çıkmadığı halde, kan şekerinizdeki düşmeleri tespit edebilirsiniz.
Sık sık hipoglisemi nöbetleri yaşamak, tedavinizin ve­ya beslenme düzeninizin yeniden ayarlanması gerektiğini gösteren bir işarettir.

Neler hipoglisemiye yol açar?

Diyabetle yaşamaya başladıktan bir süre sonra, özellik­le hangi durumlarda dengenizin bozulduğunu kendi kendinize kavrayacak hale gelirsiniz. Yine de, burada hipoglise­miye yol açan nedenleri anmakta fayda vardır:
• Metabolizmanızın alıştığı zamanda yemek yememek, öğün sıçramak. Şayet insülin iğnenizi yapmış ve herhan­gi bir sebepten dolayı yemek yiyememişseniz her za­man yanınızda bulundurmanız gereken şekerleme veya bisküvi gibi karbonhidratlı gıdalardan az bir miktarda almanız gerekir.
• Ani ve fazla bir biçimde hareket etmek Otobüse yetiş­mek üzere koşturmak gibi.
• içki içmek. Karaciğeriniz, aşın miktarda içki dağıl­ması gerektiğinde glikoz üretemez. Bu sebeple insülin veya sülfonilüre alındığında içki harcamak, hipoglise­miye yol açabilir.

Hipoglisemi nasıl tedavi edilir?

Hafif giden bir hücum, oldukça basit bir biçimde örneğin limonata içerek giderilebilir. Diyet içeceklerde şeker yeri­ne suni tatlandırıcılar kullanıldığı için, bunları harcama­nin faydası olmayacaktır. Nerede olursanız olun, yanınızda kesinlikle şekerleme veya bisküvi gibi karbonhidrat içeren bir yiyecek olmasına dikkat edin. Bu öneri, özellikle araba kullanacak veya spor yapacaksanız daha da önemli hale gelir.

Hipoglisemi ağırlaştığında neler olur?

Çok nadiren de olsa, kan şekeriniz yukarıdaki temkin­leri almanıza fırsat tanımayacak kadar süratli bir şekilde dü­şebilir. Bu durumda uykulu veya baygın bir duruma geçmek, hatta ilerleyen vakalarda epilepsi nöbeti geçirmek ihtimülk dahilindedir. Böyle bir tablo sizin için ve çevreniz­dekiler için korkutucu olabileceğinden, aynı şeyin bir da­ha alana gelmemesi ismine almanız gereken tedbirleri bilmek üzere hekiminize müracaat etin. Ağır hipoglisemi nöbeti geçiren bir kişiye çeşitli müdahalelerde bulunmak gerekebilir.
• Bir şey yiyecek veya içecek durumda değilseniz, yanı­nızdaki kişiler hypostop denilen şekerli jeli ağzınıza sı­kılabilir veya diş etlerinize sürebilir.
• Kan şekerini çoğaldıran glükagon isimli hormonun enjeksi­yon olarak alınması muhtemeldir. Kol veya kalçadan yapılan bu iğneden sonra kişi kendine gelerek bir şeyler yiyip içebilir.

Hipoglisemi saldırıyı gece gelirse?

Kendinizin veya diyabeti olan aile fertlerinizden birinin, gece yatarken hipoglisemi krizi geçirme ihtimülkinin sizi en­dişelendirmesi natüreldir. Özellikle Tip 1 diyabeti olan minik çocuklann ebeveynleri için bu durum daha da endişe veri­ci olabilir.
Asılda ise, durum düşünüldüğü kadar korkutucu de­ğildir. Her şeyden evvel, kan şekerinizin düşmesiyle ortaya çıkan terleme ve huzursuzluk belirtiler sizi uyandırabilir. Siz uyanmasanız bile, yatağın içindeki huzursuz hareket­leriniz eşinizi uyandırabilir. Bununla beraber, ağır bir hipoglisemi saldırıyı esnasında, düşen glikoz skonutiyesini ayarla­mak için vücudunuzdaki bazı hormonlar harekete geçti­ğinde yatmaya devam etmeniz basmakalıp bir durumdur. Böyle bir hamleden sonra genellikle baş ağnsı ile uyanır ve kendinizi oldukça makûs hissedersiniz. Bazen bütün ters güzergahta bir dalgalanma da olabilir ve kan şekeriniz çok fazla yükselir. Şayet düzenli olarak bu cins belirtilerle uyanıyorsa­nız, farkında olmadan geceleri hipoglisemi saldırıyı yaşayıp yaşamadığınızı bilmek ismine, birkaç kere sabah erken saatlerde 2:00-4:00 gibi uyanıp kan şekerinizi ölçün. Bu şekilde kendinizi neden makûs hissettiğinizi anlayabilirsiniz. Ayrıca hekiminizle konuşarak gece aldığınız insülin do­zunun yeniden ayarlanmasını isteyebilir veya başka bir insülin cinsine geçebilirsiniz.

Hipergliseminin belirtileri

Bazı kişiler hipergliseminin herhangi bir belirtisinin far­kına bile varmazken, birçok kişi aynen diyabetin ilk tanı­sının konulmasını sağlayan durumları yaşar. Genellikle hi­perglisemi saldırıyı evvelsinde ortaya çıkan belirtiler şunlardır:
• Sık idrara çıkma
• Fazla susama
• Sık sık veya aşın acıkma
• Flu görme
• Halsizlik
• Zihinsel karmaşa
Şayet bu belirtilerden herhangi birini gösteriyorsanız, şipşak kan şekeri skonutiyenizi bayağıya döndürmek üzere harekete geçmelisiniz. Belirtileri görmezden gelirseniz, daha ağır komplikasyonlarla karşılaşabilirsiniz.

Hiperglisemi nasıl tedavi edilir?

Kan şekeri skonutiyeniz yükselmeye başladığında yapaca­ğınız en iyi şey, şekerinizi daha sık aralıklarla hakimiyet et­tirmektir. Kan şekeriniz istikrarlı bir şekilde 140 veya 150 mg/dl’nin üzerinde veya arkası arda iki defa 240 mg/dl’nin üzerinde çıkarsa, hekiminizden ne yapmanız gerektiğini öğrenin. İlaçlarınızı doğru zamanlarda ve doğru dozda al­dığınızdan emin olun ve diyetinize çok dikkat edin.
Şayet kan şekeriniz 240 mg/dl’nin üzerinde ise idrarı-nızdaki ketona bakılması gerekir. İdrarınızda keton çıkar­sa, altta anlatılacağı gibi diyabetin ciddi bir komplikas-yonu olan diyabetik ketoasidoz görülebileceğinden, şipşak hekiminize müracaat etin. Kan şekeriniz bu denli yüksekse, efor sarf etmeniz hem kan şekerinde hem de keton skonutiye­sinde çoğalışa neden olabileceği için egzersizden kaçının.

Hipergliseminin nedenleri

Hiperglisemi, bazen kan şekeri skonutiyesini çok dikkatli bir şekilde hakimiyet altında yakalayan kişilerde dahi önlenemeyebilir. Yine de, hiperglisemi oluşturabilecek durumların far­kında olmak önemlidir, zira böylece ortaya çıkma sıklı­ğını eksiltecek tedbirler alınabilir.
Hipergliseminin nedenleri şöyledir:
• Yanlış besinler harcamak
• Çok fazla yemek yemek
• Tedavi edilmemiş diyabet s Egzersiz azlığı
• Stres
• Hastalık veya yaralanma gibi sebeplerden kaynaklanan fiziksel sıkıntılar
• Çok fazla ilaç almak
• Diyabet ilaçlarını gerektiği biçimde kullanmamak

Hipoglisemik farkındalık

Diyabetli kişilerin, bir zaman sonra hipoglisemi hamleyle-nnda ‘erken ihtar sistemi’ni kaybettiklerinden şikâyet et­tiklerini duymuşsunuzdur. Bu kişilerin çoğu, erken uyan sistemini kaybetmelerinin hayvanlardan elde edilen insü-linden, insanlardan elde edilen insüline geçilmesinden kaynaklandığına inanmaktadır. Mevzunun bu istikameti üzerin­de durmadan evvel, farkmdalığın hangi sebeplerden dolayı kaybolabileceğini ele almak gerekir.
Son yıllarda, çok uzun senelerdir diyabeti olan kişilerin ne zaman hipoglisemi saldırıyı geçireceklerini daha az tahmin eder olduklannı gösteren araştırmalar ortaya çıkmıştır. Birçok in­san 15-20 sene insülin kullandıktan sonra, uyan niteliğinde­ki belirtileri daha az fark edebilir hale gelmektedir. Bu duru­mun neden kaynaklandığı bütün olarak netleşememekle bera­ber, zaman içerisinde pankreasın düşük kan şekerine karşı glükagon sidrak etme yeteneğinin kaybolduğu bir gerçektir. Bazı diyabet hastaları, hipogliseminin lider belirtilerinin de­ğişiklik gösterdiğini ifade ederken; diğerleri, belirtilerin ön­lem almaya vakit vazgeçmeyecek kadar süratli geliştiğini söy­lerler. Sorunun, vasati kan şekeri skonutiyesi bayağıdan dü

Hipoglisemi, kan şekeri skonutiyesini yüksek bir dü­zeyde sabit tutarak önlenebilir mi?

Kişinin kan şekeri skonutiyesinin sürekli yüksek olması, hipoglisemiden uzak kalmasını sağlayacaktır. Ancak bu durumda da diyabete bağlı uzun vadeli komplikasyonlarm gelişme riski çoğalır. İnsülin kullananlar için riskli hiperglise-mi ile sıkıntı veren hipoglisemi arasındaki dengeyi koru­mak oldukça güç olabilir ama günümüzde kullanımda olan değişik preparat ve enjeksiyonlar bu dengeyi kurmayı ko­laylaştırmaktadır. Şayet ardından kan şekeri skonutiyenizin epeyce yükseldiği sıkıntılı hipoglisemi hücumları yaşıyorsa­nız, tedavinizin gözden geçirilmesi veya değiştirilmesi için hekime müracaat etmeniz gerekmektedir.

Hipoglisemiyle ilgili bilgiler

O Hipoglisemi, insülin veya sülfonilüre hapı kullanan herhangi bir kişide oluşabilir.
O Hipoglisemi, her kişide değişik belirtiler oluşturur.
O Şayet hipoglisemi saldırıyı geçireceğinizi düşünüyorsa­nız, hemen kan testi yaptırarak durumunuzu görme­ye çalışın.
O Şayet hemen test yaptırmanız olası değilse, limo­nata gibi kalorisi düşük olmayan süratle kana karışan bir karbonhidrat alın.
O Süt ve bisküvi hemen kana karışmadığı için bu emelle tüketilmeye uygun değildir.
O Sık sık hipoglisemi saldırıyı geçiriyorsanız hekiminize müracaat etin.

Hiperglisemi yüksek kan şekeri, 12 mmol/1′nin üs­tünde olan kan şekeri skonutiyesi olarak belirlenir. Hipergli­semi birdenbire de ortaya çıkabilir, yavaş yavaş da kendi­ni gösterebilir. Her iki şekilde de ciddiye alınması gereken bir durumdur. Kan şekeri skonutiyesindeki ani yükselme, özellikle Tip 1 diyabeti olan kişilerde, diyabetik ketoasido-za neden olabilir. Uzun seneler süren hiperglisemi, tüm vü­cuttaki kan damarları ve sinirlerde tahribat gibi komplikas-yonlara yol açabilir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.