Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kilo almamanın kaideleri

29.04.2021
4

Dünya Sağlık Teşkilatı’nün, asrın ”patlama derecesinde süratle dağılan ve rehabilitasyon edilmesi lüzumlu bir hastalık” olarak özümsediği kiloluluğu önlemek emeliyle, yemek yeme, alışveriş, etkinlik ve yemek …

Dünya Sağlık Teşkilatı ’nün, asrın ”patlama derecesinde süratle dağılan ve rehabilitasyon edilmesi lüzumlu bir hastalık” olarak özümsediği kiloluluğu önlemek emeliyle, yemek yeme, alışveriş, etkinlik ve yemek pişirmeyle alakalı bazı tutum farklılıkları önerildi

Ege Üniversitesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Azası Prof. Dr. Candeğer Yılmaz ’ın önderliğinde Ege Obez Hasta Derneği tarafından, sağlıklı beslenmenin altın kaideleri bir kitapta toplandı.
Beslenmenin, karın doyurmak veya istenilen şeyleri yemek değil, insanın sağlıklı olarak yaşayabilmesi için zorunlu öğeleri bedenine alması biçiminde belirlendiği kitapta, özetle şu tutum şekilleri önerildi:
”Güne erken başlayın, 7-8 saatten fazla yatmayın, uyandıktan sonra yatakta kalmayın. Asansör yerine merdiven kullanın, süratli tempoyla yürümeye çalışın. Haftanın 4-5 günü egzersiz yapın, pasif yerine etkin jimnastiği seçim edin.
Etkin ve hareketli şahıslarla beraber olmaya özen gösterin. Hafta sonları için etkin tasarılar yapın. Ayakta durmaya ve yürümeye daha fazla zaman ayırın. Bir şey getirip götürmek için çocuklarınızı kullanmayın. Her gün yarım saat daha az TV izleyin.”

”YEMEĞE MİNİK, SALATAYA BÜYÜK TABAK”

Yemek yemeyle alakalı değiştirilmesi istenen tutum şekilleri sıralanırken da az ve sık yenilmesi, öğün sıçranmaması önerildi. Acıkma duygusunun bastırılması için salatalık, domates, marul gibi düşük kalorili gıdaların seçim edilmesi, her gün sebze ve meyve yemeye dikkat edilmesi, yemekler için minik, yağsız salatalar için ise büyük tabak kullanılması da teklifler arasında yer aldı.
Öğünlerde gazete-kitap okuma, TV izleme gibi etkinliklerin yapılmaması gerektiği belirtilen kitapta, bol su içilmesi, sarih büfelerden sakınılması istendi, ”Mutfağa fazla zaman ayırmayın, işiniz bitince oradan çıkın” önerisinde bulunuldu.
Özellikle bayanları ilgilendiren alışverişle alakalı tekliflerinde ise ”Çarşıya, yemekten sonra, tok karnına çıkın, alışveriş listenizden aşırısını almayın, hazır gıdaları satın almayın, yanınızda fazla para bulundurmayın, yeme isteği uyandıran TV programları ve reklamları izlemeyin” denildi.
Ayrıca etli-kıymalı yemeklere yağ konulmaması, kızartma-kavurma ve sostan sakınılması ve konutta tatlı yapılmaması teklifleri de şişmanlamayı önleyici tutum farklılıkları olarak sıralandı.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.