Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Obezite tehlikesini oluşturan öbür faktörler

05.05.2021
60
Obezite tehlikesini oluşturan öbür faktörler

Sıhhatle alakalı meselelerin yanı gizeme, cemiyetimizde obeziteye neden olan başka bir hayli faktör vardır. Fazla kilolu olmanın yan tesirlerini sadece erişkinler hisset­miyor; geçmiş senelere oranla çocuk …

Sıhhatle alakalı meselelerin yanı gizeme, cemiyetimizde obeziteye neden olan başka bir hayli faktör vardır. Fazla kilolu olmanın yan tesirlerini sadece erişkinler hisset­miyor; geçmiş senelere oranla çocuk ve gençlerde görülen fazla kilolarda büyük bir çoğalış görülmektedir.

Uzaktan kumanda, garaj kapısı kumandası, bilgisayarlar ve video oyunları, fazla kiloya neden olan etmenlerin sadece birkaçıdır. İnsanların yapmaları gerekenleri yapmak ve elde etmeleri gerekenleri elde etmek için artık hiç hareket etmeleri gerekmiyor. Çocuklar daha öncekinden olduğu gibi hareketli değiller. Taşımacılık her yere muhtemel. Beden eğitimi programları bir hayli mektepte hudutlu. Ayrıca fast food bolluğu, hazır yemekler ve sık sık atıştırma, daha genç yaşlarda dahi aşırıdan kilo alımına neden olur.

Ayrıca ailedeki erişkinlerin makûs yeme alışkanlıkları, çocukların da makûs yeme alışkanlıklarının oluşmasına yol açar. Alışkanlıklar paylaşılır ve kuşaktan kuşağa aktarılır. Neticede, çocuklar evvelkinden daha kilolu olmaya başlar. Onların tehlike altında olmaları, obez bir anne babaya ve hatta obez kardeşlere sahip olmaları ile beraber çoğalır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.