Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Şeker hastalığı ve göz

16.05.2021
30

Şeker hastalığının yol açtığı önemli göz meselelerinin çoğu, ağ katman retina zararı­na bağlıdır. Retinopati Gözün artta bulunan, retina ismi verilen kısım, pek çok minik kan …

Şeker hastalığının yol açtığı önemli göz meselelerinin çoğu, ağ katman retina zararı­na bağlıdır. Retinopati Gözün artta bulunan, retina ismi verilen kısım, pek çok minik kan damarı tarafından beslenmektedir. Bu kan damarları yüksek kan şekeri tarafın­dan zarara uğratılan ilk yapılardandır. Yakla­şık 20 senelik Tip I Diyabetik olan hastaların tamamında, Tip Il’de ise her 10 hastanın 6′sından daha aşırısında, bir şekilde göz ha­sarı ortaya çıkmaktadır. Bir kısım şeker has­talarında yalnızca hafif görme problemleri ya­şanırken, diğer bir kısmında ise etkiler daha ciddi olup, âmâlığa kadar gidebilmektedir.

Şeker hastalığı ABD’de erişkinler arasında önde gelen âmâlık nedenidir.
Retina zararından ayrı olarak görüntünün ağ katman üzerine odaklanmasını sağlıyan göz merceği de lens şeker hastalığından etkilenilebilir. Ancak bu geçici bir vaziyettir ve ortaya çıkan görme fluluğu gözlükle düzeltilebilir. Kan şekeri hakimiyetten çıktı­ğında lens şişer ve hastanın görmesi bozulur. Kan şekeri hakimiyet altına alındığında lens, dolayısıyla görme klasik haline döner.

Netice olarak, tavsiyemiz, bir göz uz­manını görmeden evvel görme problemlerinizin ortaya çıkmasını beklemek yanlış ola­caktır. Zira tipik olarak şikayetler ortaya çıktığında, bir ekip kalıcı zararlar oluşmuş olacaktır. Bu sebeple görme şikayetiniz ol­masa da, şayet şeker hastası iseniz, görme ile ilgili problemleri erken yarıyılda, yani hali hazırda tedavi edilebilir evrede tutmak için yıl­da bir defa düzenli olarak göz muayenesi yaptırmak en doğrusu olacaktır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.